Toyota Corolla AE101 Nasıl, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları, İnceleme ve Özellikleri

Ölümsüz otomobil olarak adlandırılan efsane kasa Toyota Corolla nasıl ve alını mı alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca efsane kasa Toyota Corolla AE101 kullanıcı yorumu, test sürüşü, inceleme ve özelliklerine yer vereceğiz.

Toyota uzun yıllardır dünyanın en çok satılan markasıdır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok otomobilleri satılan marka olarak bilinmektedir. Bu başarısını sağlam ve uzun ömürlü modelleriyle sağlamıştır. Herkes bir Toyota modelinin sağlam ve sorunsuz olduğunu bilir. Bu yüzden ürettiği her model çok fazla satılmaktadır. Corolla modeli ise Türkiye’de hemen herkesin sahip olmak istediği modeldir. Corolla modeli ilk olarak 1966 yılında üretilmeye başlamıştır. Ancak Türkiye’de 1988 yılında satışa girmiştir. Corolla’nın en çok satılan kasası ise AE101 yani efsane kasa Toyota Corolla olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Dacia Solenza Nasıl Bir Araba ve Alınır Mı?

Efsane Kasa Toyota Corolla AE101 Nasıl Araba

Çok sağlam ve uzun ömürlü bir araba modelidir. Günümüzde bile hala popülerliğini korumaktadır. C segmenti bir model olan Corolla’nın genelde sedan kasaları tutuluyor olsa 5 kapılı hatchback ve station wagon kasa tipleri bulunmaktadır. Corolla AE101’in “GL, GLi, GLi Liftback, GLi Special, XE, XEi, XEi Family, XEi Special, XL ve XLi” donanım paketleri bulunmaktadır. donanım olarak hidrolik direksiyon, içerden açılan depo kapağı ve bagaj, klima, elektrikli camlar ve aynalar gibi özellikleri bulunuyor. Genelde 5 ileri manuel vitesleri tutuluyor olsa da 4 ileri otomatik şanzıman seçeneği de mevcuttur. C segmenti yani aile otomobilidir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak.

1.3 Benzinli: 1993 ile 1997 model yılları arasında satılmıştır. Tutulmayan motor seçeneğidir. 88 beygir ve 111 Nm tork güç üretmektedir. Son hızı 175 km/s saat ölçülmüştür. 0-100 hızlanması 11.5 saniyedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 19.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Ölümsüz motor diye adlandırılan 1.6 enjeksiyonlu motor
Ölümsüz motor diye adlandırılan 1.6 enjeksiyonlu motor

1.6 Benzinli: Dünya üzerinde üretilmiş en sağlam motorlardan bir tanesidir. Günümüzde bile Toyota bu motorun revize edilmiş halini kullanmaktadır. 105 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Eğer bir efsane kasa Corolla alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim. 0-100 hızlanması 10 saniye kadar sürüyor. Son hızı 195 km/s olarak ölçülmüştür. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır.

Toyota Corolla AE101 Kullanıcı Yorumu

Uzun zaman boyunca Tofaş ve Renault Broadway gibi modelleri kullandım. Model yükseltmek istediğimde yine sorunsuz bir bir araba almak istiyordum. Zaten efsane kasa Toyota Corolla çok hoşuma gidiyordu. Bende 1997 model GLİ donanım 1.6 motorlu olanını aldım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde deri benzeri bir malzeme kullanılmış. Ayrıca hafiften yumuşak bir kaplaması var. Üretiminin üstünden 25 yıl geçmesine rağmen en ufak bir çatlama ve solma gibi şeyler asla yok. Koltuklarında kumaş döşemeye yer verilmiş. Kenarlarındaki deri kaplama otura otura yıpranıyor. Ama oldukça kaliteli bir döşeme ve kaplaması var. Arabanın içi 4 kişilik bir aile için oldukça yeterli. Arka tarafında 3 kişi hiç sıkışmadan yolculuk yapabilir. Ayrıca ön koltuğa olan arka diz mesafesi benim gibi 1.80 boyunda birisi için bile yeterli. Altı yere yakın bir otomobil olduğu için kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Çukurlardan ve kasislerden geçerken çok defa altını yere sürttüğüm oldu. Benim arabamda klima var ve çalışıyor. Sıcak Ankara yazında bile arabanın içini buz gibi yapıyor. Aracın her kontrolünü mekanik olarak ayarlamışlar. Böylelikle arıza olasılığı en aza iniyor. Örneğin havalandırma ayarları ittirmeli şekilde yapılmış. Hidrolik direksiyonu çok hafif. Ancak arabanın direksiyon tutu az olduğu için manevra yaparken bir iki gidip gelmek gerekebiliyor.  Sürüşü çok rahat bir araba. Ön direkler çok güzel konumlandırılmış. Görüş açısı bakımından çok harika bir sürüşü var.

Efsane Kasa Toyota Corolla İçi
Efsane Kasa Toyota Corolla İçi

Efsane kasa Corolla’nın efsane olmasını sağlayan asıl konu ise kaputunun altında ölümsüz motora sahip olması. Ben 5 yıldır sadece bakımdan bakıma sanayiye gidiyorum. Bu kadar sağlam bir motoru Toyota başarmış. Ayrıca performans olarak çok tatmin edici. LPG’de kullanmama rağmen muhteşem bir ivmelenmesi var. Dik yokuşlarda bile arabanın içinde 3-4 kişi varken ivmeleniyor. Yol tutuşu harika seviyede. Zaten altı yere yakın ve geniş olması sebebiyle hızlandıkça yola yapışıyor. Otobanda 150-160 km/s hızla bana mısın demeden gidiyor. Aracın vites aralıkları küçük olduğu için sürekli yüksek devirde kullanmanız gerekiyor. Kesinlikle hararet ve yağ eksiltme gibi problemleri yok. Frenleri gayet güçlü ve arabayı kısa mesafede durduruyor. Ne sert virajlara yüksek hızlarda girmeme rağmen en ufak yoldan çıkma olmadı. Motor sesini hafiften içine alıyor ama yol sesini almıyor. Sonuçta arabanın 25 yaşını geçtiğinin farkındayım.

Efsane Kasa Toyota Corolla Arka ve Yandan Görünümü
Efsane Kasa Toyota Corolla Arka ve Yandan Görünümü

Toyota Corolla AE101 Alınır Mı?

Bu araba ölümsüz diye boşuna demiyorlar. En yenisi bile 25 yaşını aşmasına rağmen hala daha Türkiye’nin en çok tutulan modellerinden bir tanesi. Yedek parçaları peynir ekmek gibi Türkiye’nin her yerinde bulunuyor. Japon otomobillerinin parçaları Avrupa arabalara göre biraz daha pahalı. Bu sebeple Toyota Corolla’nın yedek parçaları bir tık pahalı gelebilir. Ancak sorunsuzluk ve sağlamlık her şeye değer. Arabanın bakımlarını aksatmadığınız sürece sizi asla yolda bırakmaz. İkinci el piyasası çok hızlı. Temiz bir tanesinin satılması bir kaç günü geçmeyecektir. Bu araba nice 2010 model arabaya taş çıkartır. Bu paralara alabileceğiniz en iyi otomobil diyebiliriz. Eğer sizde bu fiyat bandında otomobil arıyorsanız varsa mutlaka efsane kasa Toyota Corolla’yı değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.