Gaz Teli Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Özellikle eski model araçlarda bulunan bir halat olan gaz teli ne kadara değişir? Gaz teli fiyatları ne kadardır? Gaz teli değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için gaz teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motorunun çalışması için hava yakıt karışımının birlikte olması gerekir. Yakıt enjektörler veya karbüratör tarafından motora gönderilirken hava için başka bir sistem vardır. Siz aracınız hızlansın diye gaza bastığınızda motora daha fazla hava gönderilmesi gerekir. Bunun için gaz pedalının konumunun bilinmesi lazım. gelişen teknoloji ile birlikte artık gaz pedalları sensörlü hale geldiler. Pedal altında bulunan sensör gaz pedalı konumu belirleyerek motor kontrol ünitesine (ECU) bilgi verir. ECU’da gaz kelebeğini açarak aracın motoruna gaz verilmiş olur.

İlginizi Çekebilir: El Freni Teli Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Gaz Teli Nedir ve Ne İşe Yarar

Eski otomobillerde gaz pedalı ile motor arasında çelik bir halat ile vardır. Gaz teli veya halatı adı verilen tel, siz gaza bastıkça gerilir ve aracınızın kelebek boğazının açılmasını sağlar. Böylelikle motora gereken havanın girmesi sağlanmış olur. Ayrıca gazdan ayağınızı çektiğinizde bir yay teli geri iter ve sonuç olarak kelebek kapandığından motora daha az hava gelir. Böylelikle motorun devri düşer. Gaz teli koptuğu zaman veya gevşediğinde muhakkak değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü gaz teli koparsa sizi yolda bırakacaktır. Ancak kopmadan önce bir takım belirtiler verebilir.

Araba Gaz teli
Araba Gaz Teli

Kötü ve Eski Gaz Teli Belirtileri

  • Gaz pedalının takılması
  • Gaz pedalının çok aşağıdan alması
  • Gaz pedalının boşa çıkması

Gaz Teli Ne Kadara Değişir? Gaz Teli Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücret 2024

Gaz telini değiştirmek çok zor bir işlem değildir. Ne kadar sürede değişir diye soracak olursanız ustanız yaklaşık 1 saat içerisinde teli rahatlıkla değiştirecektir. Ancak öncesinde aracınıza uygun bir gaz teli almanız gerekiyor.

Gaz Teli Fiyatları 2024
Tofaş Şahin ve Doğan 200 Lira
Renault 9 Broadway 250 Lira
Ford Escort 275 Lira
Renault 19 Europa 250 Lira
Fiat Albea ve Palio 350 Lira
Toyota Corolla 325 Lira
Honda Civic 350 Lira
Renault Clio 275 Lira
Hyundai Accent 300 Lira
Opel Astra 350 Lira
Hyundai Elantra 400 Lira
BMW 750 Lira
Mercedes 750 Lira
Ford Focus 325 Lira

Gaz teli değişimi için ustanız 300 ile 700 lira arasında değişen bir işçilik ücreti isteyecektir. Çünkü bir Tofaş ile Opel’in gaz telini değiştirmek işçilik uğraşında değildir. Sonuç olarak 2024 yılı için gaz teli değişim maliyeti 500 ile 1.500 lira arası bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.