Ateşleme Bobini Değişimi Ne Kadar? Bobin Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin ateşleme sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan ateşleme bobini ne kadara değişir? Ateşleme bobini fiyatları ne kadardır? Ateşleme bobini değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için ateşleme bobini değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motorunun çalışması için yanma odasına öncelikle hava yakıt karışımı gönderilir. Ancak bir kıvılcım olmadan tutuşması imkansızdır. Bu yüzden otomobillerde ateşleme sistemi vardır. Ateşleme sistemi “buji, buji kablosu, distribütör ve bobin” gibi parçalardan oluşmaktadır. Normal bir akünün elektriği 12 volttur. Bujilerin ateşleme yapabilmesi için 20-30 bin volt arasında bir elektrik gücü gerekir.

Ateşleme Bobini
Ateşleme Bobini

İlginizi Çekebilir: Fren Diski Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Ateşleme Bobini Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aracın kontağını bir tur çevirdiğinizde akü açılır. Bu sırada gösterge ekranında pek çok ışığın yandığını görürsünüz. Aküden bobine 12 V elektrik akımı gelir. Aracı çalıştırmak için kontağı çevirdiğinizde 12 volt olan elektrik bobine gelir. İçinde mıknatıs ve bakır teller bulunan bobin, oluşturduğu manyetik alanla voltaj değerini 20 – 30 bin seviyesine çıkarır. Burada varsa distribütöre oradan da buji kablolarıyla bujilere gönderilir. Böylelikle motorun ihtiyaç duyduğu tutuşma için kıvılcımı oluşturacak ateşleme sağlanmış olur. Ateşleme bobini karbüratörlü ve eski arabalarda bir tanedir. Bu yüzden arıza yaptığında yolda kalırsınız. Ancak yeni araçlarda piston başına bir tane bobin vardır. Arıza yapan bobinin silindiri işlemese bile diğer silindirlerle tekleye tekleye de olsa sanayiye gidebilirsiniz.

Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri

  • Motorun zor çalışması veya hiç çalışmaması
  • Motorun çalışırken teklemesi
  • Çalışmayan silindir sebebiyle egzozdan siyah duman çıkması
  • Motor performansının fark edilir derecede düşmesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Rölantide dalgalanma olması
  • Motorda patlama olması ve patlama seslerinin gelmesi
  • Egzoz emisyon değerlerinin artması

Ateşleme Bobini Ne Kadara Değişir? Bobin Fiyatları ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

Ateşleme bobini arıza yaptığı zaman acilen bir oto elektrik ustasından yardım almanız gerekmektedir. Çünkü en kısa sürede diğer bobinler arıza yapacak ve yolda kalacaksınız. Bunun için önce aracınıza uygun ateşleme bobini almalısınız.

Ateşleme Bobini Fiyatları 2024
Marka ve Model Bobin Markası Fiyatı
Tofaş Şahin ve Doğan Mako 500 TL
Renault 9 Vroadway AFT 550 TL
Lada Samara ve Vega Orijinal 600 TL
Opel Astra 1.6 G, H ve J Delphi 2.900 TL
Toyota Corolla 1.6 Delphi 2.000 TL
Renault Clio 1.4 Valeo 900 TL
Renaut Megane 2 ve 3 Valeo 1.900 TL
Hyundai i20 – 1.4 MPI Hyundai 2.800 TL
Honda Civic 1.6 Cadic 2.600 TL
Volkswagen Polo 1.6 Valeo 1.700 TL
Fiat Palio, Albea ve Siena – 1.2 ve 1.4 Sagemfrans 1.200 TL
Fiat Egea 1.4 Valeo 1.300 TL
Peugeot 307 ve 308 – 1.6 (VTI ve THP) Bosch 3.000 TL

Ateşleme bobini değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, ustanız yaklaşık 2 saatlik bir çalışma süresinde rahatlıkla değiştirecektir. Ateşleme bobini değişimi işçilik ücreti olarak 500 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için ateşleme bobini değişim maliyeti 1.000 lira ile 3.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.