Buji Kablosu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve işçilik Ücreti Kaç TL 2024

Ateşleme sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan buji kablosu ne kadara değişir? Buji kablosu fiyatları ne kadardır? Buji kablosu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için buji kablosu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunda sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucu ortaya çıkan basınç pistonları aşağı ve yukarı yönlü iter ve krank milinin dönmesiyle araç hareket etmiştir. Ancak motorun içerisinde bulunan hava ve yakıt karışımının kendi kendine tutuşabilmesi imkansızdır. Bunun için ateşleme sistemi bulunuyor. Ateşleme sistemini aynı bir çakmak taşına benzetebilir. Ateşleme sistemi yakıtın yanması için gerekli kıvılcımı oluşturur. Ateşleme sisteminin parçaları ilse bobin, distribütör, buji kablosu ve bujiden oluşmaktadır.

Buji Kablosu Nedir ve Ne İşe Yarar? 

Bujilerin çalışması için 15-20 bin voltluk bir elektrik gerilimine ihtiyaç vardır. Ancak standart bir akünün voltajı 12-14 volt arasındadır. Bu voltaj asla yeterli değildir. Bu yüzden ateşleme sistemi vardır. sürücü marşa bastığı andan itibaren aküden elektrik marş dinamosuna ve bobine gönderilir. Bobin dediğimiz parçanın içinde mıknatıs ve bakır teller vardır. Bu düşük elektrik gerilimi manyetik teknolojisi ile anlık olarak 15.000 ile 20.000 volt arasına çıkartılır. Buradan distribütöre gelen voltaj buji kabloları yardımıyla bujilere iletilir. Sonuç olarak motor ilk kıvılcımı almış olur. Buji kabloları bu yüksek voltajlara maruz kaldığı için sağlam ve kalın bakırdan yapılmıştır. Buji kablosunun kullanım ömrü 50 bin ile 75 bin kilometre arasında. Bu zamanda sonra bozulduğu için bir takım belirtiler verir.

Buji Kablosu Arızası Belirtileri

  • Motorun çalışmaması
  • Özellikle düşük devirlerde motorun teklemesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun gürültülü çalışması
  •  Motor performansının düşmesi
  • Motor bölgesinden patlama sesleri gelmesi

Buji Kablosu Ne Kadara Değişir? Buji Kablosu Fiyatı ve İşçilik Ücret 2024

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya daha fazlası varsa buji kablosundan şüphelenebilirsiniz. Ancak buji ve bobin arızası da buji kablosu arızasına benzemektedir. Bunun için işinin ehli bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer sorun buji kablosundan kaynaklanıyorsa yenisini almanız gerekecektir. Buji kablosu set halinde satılır. Silindir ve buji başına bir kablodan oluşmaktadır. Benzinli ve LPG’li her araçta muhakkak buji ve buji kablosu bulunmaktadır.

Buji Kablosu Fiyatları 2024
Tofaş Şahin ve Doğan 400 Lira
Renault 9 Broadway 500 Lira
Toyota Corolla 1.6 1200 Lira
Honda Civic 1.6  1350 Lira
Renault Clio 900 Lira
Fiat Albea ve Palio 850 TL
Hyundai 1.4 Accent ve İ20 800 Lira
Hyundai Elantra 1.6 1350 Lira
Renault Megane 1250 Lira
Opel Astra 1.6 1200 Lira
Volkswagen Passat 1.8 1750 Lira
Volkswagen Golf 1.6 1500 Lira
Mercedes 2.0 2500 Lira
BMW 3000 Lira
Lada Samara ve Vega 450 Lira

Aracın buji kablosunu değiştirmek çok uzun bir işlem değildir. Ustanız en fazla bir saatlik bir süre içerisinde buji kablosunu değiştirecektir. Buji kablosu değişimi işçilik ücreti olarak 400 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için buji kablosunu değiştirmenin maliyeti 800 ile 3500 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.