Fren Diski Değişimi Ne Kadar? Disk Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren diski ne kadara değişir? Fren diski fiyatları ne kadardır? Fren diski değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için fren diski değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın hızlanmak kadar durmak ihtiyacı vardır. Fren diski anlamak için fren sisteminin nasıl çalıştığını anlamanız iyi olacaktır. Siz aracınızla seyir halindeyken fren pedalına bastığınız zaman baskı (westinghouse) adı verilen fren merkezine iletilir. Burada sürücünün uyguladığı kas gücü, hidrolik teknolojisi ile binlerce kat artırılır. Daha sonra hortumlar vasıtasıyla basınçlı yağ tekerlerden bulunan fren kaliperine iletilir. Kaliperin üstünde bulunan fren balataları disk adı verilen tekere sabit olan yuvarlak ayna benzeri parçayı sıkar ve aracın yavaşlaması sağlanmış olur.

Fren Diski Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fren diskleri, fren sisteminin en ağır şartlarda çalışan parçasıdır.  Sürekli olarak bir sürtünmeye ve güce maruz kalır. Bunun sonucunda zamanla aşınır veya eğilebilir. Fren diskinin ömrü ortalama olarak 150 bin kilometre kadardır. Arıza yaptığı zaman asla ihmal edilmemesi gereken parçalardan bir tanesidir. Nispeten pahalı bir parça olduğu için sürücüler arıza yaptığında öncelikli olarak taşlama ve tornalatma yolunu seçerler. Ancak bu disk kalınlığını azalttığı için asla yapılmaması gereken bir işlemdir. Fren diski arızası nasıl anlaşılır diye soracak olursanız.

Fren Diski Arızası Belirtileri

  • Frene basınca direksiyon titremesi
  • Ani fren sırasında fren pedalının titremesi
  • Fren mesafesinin uzaması
  • Frenlerin eskisi kadar iyi tutmaması
  • Frene basınca sürtme ses gelmesi
Fren Diski
Fren Diski

Fren Diski Ne Kadara Değişir? Fiyatları ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

Aracınızın fren diskinin değişmesine ustanız ile birlikte karar vermelisiniz. Çünkü sizin disk arızası sandığınız şey frenleme sisteminde başka bir şeyin arıza yapması olabilir. Fren diski fiyatları marka ve modellere göre değişkenlik göstermektedir.

Fren Diski Fiyatları (2024)
Marka ve Model Disk Fiyatları (Adet)
Tofaş Şahin ve Doğan 850 TL
Renault 9 Broadway ve Spring 900 TL
Lada Samara ve Vega 950 TL
Toyota Corolla 1500 TL
Honda Civic 1600 TL
Volkswagen Passat 2200 TL
Volkswagen Golf ve Polo 2000 TL
Ford Focus 2200 TL
Opel Astra 2000 TL
Fiat Albea, Linea, Palio 1500 TL
Fiat Egea 1500 TL
Mercedes E Serisi 4000 TL
BMW 3 Serisi 4500 TL
Renault Clio ve Taliant 2000 TL
Renault Megane 2500 TL

Fren diskinin değiştirirken mutlaka fren balatalarını da değiştirmeniz tavsiye edilmektedir. Ancak biz burada sadece fren diskini değiştirdiğinizi farz edelim. Utanız diski sökme ve takma işçilik ücreti olarak marka ve modele göre değişiklik göstereceği için lastik başına 500 ile 1500 lira arasında işçilik ücreti alacaktır.  Sonuç olarak aracınızın fren diskinin tanesini değiştirmenin maliyeti 2024 yılı için 1.350 TL ile 5.500 TL arasında değişen bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.