Karter Contası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücret Kaç TL 2024

Yağlama sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan karter yağ contası ne kadara değişir? Yağ karteri contası fiyatı ne kadar? Karter contası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için karter contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motorunun çalışması için bir takım sıvılara ihtiyaç vardır. Bunlardan hiç şüphesiz en önemli olanı motor yağıdır. Motor yağının görevi motor içerisinde bulunan pistonlar, krank mili ve eksantrik mili gibi parçaların yağlanmasını sağlamaktır. Yağın sürtünme nedeniyle aşınmayı önlemesinin yanı sıra motoru soğuk tutma özelliği de vardır. Bir otomobil motorunda 4 litre civarında yağ bulunuyor. Yağın depolandığı yere ise karter adı verilir. Karter motorun en altında yer almaktadır.

Karter Contası Nedir ve  Ne İşe Yarar?

Motor çalışmadığı zamanlarda yağın depolu olarak durduğu yer karter adı verilen depodur. Karter çıkabilen bir parçadır ve motor bloğunun altında vidalarla sabitlenmiştir. Bu iki parçanın bağlantı noktasında ise karter contası adı verilen sızdırmazlığı sağlayan parça vardır. Karter contası eğer çok eskirse yağ sızıntılarına neden olmaktadır. Ayrıca motor basıncının düşmesine bile neden olabilir. Aracınızın karter contasını değiştirmek çok pahalı değildir. Ancak yine de değişimi ihmal edilmemelidir. Bir karter contasının ömrü yaklaşık olarak 100 kilometre kadardır. Sızdırmasa bile her 5 yıl ya da 100 bin kilometrede bir değiştirilmesi önerilmektedir.

Karter ve Karter Contası
Karter ve Karter Contası

Karter Contası Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Karter contası değiştirmek çok zor bir işlem değildir. Ustanız yaklaşık olarak 2-3 saatlik bir çalışma sonunda contayı değiştirecektir. Karter contası değiştirilirken bağlantı noktalarının taşlanarak temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra yapıştırıcı yardımıyla karter contası yerine takılır. Karter contası fiyatları 75 ile 300 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise 300 ile 1.000 lira işçilik ücreti karşılığında contayı değiştirecektir.  Sonuç olarak karter contası değişim maliyeti 2024 yılı için 375 ile 1.300 lira arasında değişen bir para tutacaktır. Karter contası değişimi sırasında yağ değişimi yapılması da önerilir. Çünkü eksi yağın içinde olabilecek tortular aracınızın motoruna ve silindirlerine zarar verebilir. Ayrıca kesinlikle orjinal karter contası almanız daha uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.