El Freni Teli (Halatı) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Fren sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan el freni teli ne kadara değişir? En freni halatı fiyatları ne kadardır? El freni teli değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için el freni teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

El freni teli diğer adıyla park freni halatı aracınızın fren sisteminin en önemli parçalarındandır. Çünkü aracınızın park halindeyken sabit kalmasını sağlayan parçadır. Aracınızın park freni sistemi ister manuel olsun isterse elektrikli olsun muhakkak bir tel içerir. El frenin telinin kullanım ömrü ortalama 10 yıl kadardır. Bu zamandan sonra artık kendini bıraktığı için değiştirilmesi sizin güvenliğiniz açısından iyi olacaktır. Ayrıca değişimini muhakkak işinde iyi bir ustanın yapması yine sizin için iyi olacaktır.

El Freni Teli (Halatı) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızı park ettiğiniz zaman hareket etmesini istemezsiniz. Çünkü kendi kendine giden arabanın nereye çarparak duracağını kimse bilemez. Bu yüzden otomobil üreticileri el freni adı verilen sistemi üretmişlerdir. Siz aracınızı park ettiğiniz zaman el freni devreye girer. Bir halat gerilerek aracın arka tekerlerini sıkar. Bu sayede aracın kendi kendine hareket etmesi engellenmiş olur. Ancak bildiğimiz çelik bir halat olan bu parça kopabilir veya zamanla gevşeyebilir. Bu durumda aracınızın el freni sağlam tutmaz. Eğer aracınızın el freni çekili ilen hafif hafif kaydığını veya el freni kolunun çok yumuşak olduğunu görüyorsanız halatı değiştirmeniz gerekir.

El Freni Teli
El Freni Teli

El Freni Teli (Halatı) Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

El freni teli değişimi için öncelikle bir fren ustasından yardım almanız gerekmektedir. Çünkü fren ayarı çok hassas işçilik istemektedir. El freni teli fiyatları aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir Tofaş ile Volkswagen’in en freni teli fiyatları bir değildir. Bu sebeple el freni halatı 500 ile 1500 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Ustanız ise değişimi için 1000 lira civarında bir işçilik ücreti isteyecektir. Sonuç olarak 2024 yılı için el freni teli değişim maliyeti 1500 ile 2500 lira arasında bir paraya mal olacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.