Dizel Yakıt Enjektörü Tamir Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Dizel motorlu araçların yakıt sisteminin en önemli parçalarından olan dizel yakıt enjektörü ne kadara tamir edilir? Yakıt enjektör tamiri işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2024 yılı için dizel yakıt enjektörü tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Dizel motorlu araçların çalışması benzinli olanlara göre çok daha karışık ve hassastır. Çünkü dizel motorun çalışması yüksek sıkıştırma oranına bağlıdır. Ayrıca mazot yanıcılığı düşük olduğu için yakıt ve hava basınç altında olmalıdır. Dizel motorlarda yakıt enjektörleri, yakıtın motora püskürtülmesinden sorumlu parçalardır. Silindir başına bir adet yakıt enjektörü bulunur. Bu enjektörlerin bir kullanım ömrü vardır. Bu ömrü kullanılan yakıtın kalitesi ve aracınızı kullanış şekliniz büyük oranda etkilemektedir. Dizel enjektörleri pahalı parçalar olduğu için arıza yapması durumunda sürücüler genelde tamir ettirme yolunu seçerler.

Dizel Yakıt Enjektörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Araçların yakıt depoları otomobillerin arka taraflarında motordan uzakta yer alırlar. Buradan yakıtın motora gönderilmesi için önce yakıt pompası tarafından depodan çekilen yakıt filtreye gelir. Burada içindeki pisliklerden kurtulduktan sonra enjektörler yardımıyla yanma odasına püskürtülür. Dizelin yanma sıcaklığı çok yüksek olduğundan yakıt yüksek basınç altında bulunmalıdır. Bunun için mazot pompası enjektörlere basınçlı yakıt gönderir. Enjektör üstünde bulunan iğne yanma odasına yakıtı sürekli olarak püskürtür.

Dizel yakıtlar içerisinde çok fazla tortu barındırırlar. Enjektör memeleri çok ince olduğu için bu tortu zamanla tıkanmasına ve arıza yapmasına neden olmaktadır. Ayrıca dizel yakıt enjektörleri çok hassas parçalar olduğu için çabuk arıza yapabilirler. Aracınızı devirsiz kullanmak ve kalitesiz yakıt kullanmak enjektörlerin ömrünü en çok kısaltan şeylerdir. Aracınızda enjektörler arıza yaptığı zaman şu belirtileri verecektir.

Dizel Yakıt Enjektörü
Dizel Yakıt Enjektörü

Dizel Enjektör Arızası Belirtileri

  • Egzozdan kara duman atması
  • Motor performansının düşmesi
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motorun özellikle sabahları zor çalışması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun çalışırken ses çıkartması ve fazla titremesi

Dizel Yakıt Enjektörü Tamir Fiyatı Ne Kadar?

Yakıt enjektörlerinin fiyatı neredeyse bir servet kadardır. Bu yüzden sürücüler değiştirmeden önce tamir ettirme yolunu seçerler. Eğer tıkandığı için arıza yaptıysa tamiri daha ucuzdur. Ancak genelde elektrik devresinden dolayı arıza yaptığından tamiri biraz zor ve maliyetlidir. Öncelikle sorunun enjektörlerden kaynaklandığını bulmalısınız. Daha sonra pompa ve enjektör tamiri yapılan bir dizel ustasına gitmelisiniz. Ustanız öncelikle özel makineler yardımıyla yakıt enjektörlerini test edecektir. Daha sonra arızalı olanları tespit edip tamir edecektir. Dizel yakıt enjektörü tamir fiyatı 2024 yılı için 1000 ile 5000 lira arasında değişecektir. Bu para tane başına belirlenen fiyattır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.