Triger Zinciri Seti Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Araçlarda bulunan en önemli halatlardan bir tanesi olan triger zincir seti ne kadara değişir? Triger zinciri fiyatları ne kadar? Triger zinciri değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için triger zinciri değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bazı otomobillerde triger kayışı bazılarında ise triger zinciri bulunmaktadır. Bir araçtaki en önemli halatlardan bir tanesidir. Triger’in motor için çok ciddi ve önemli görevi vardır. Bunun için önce nasıl çalıştığına göz atalım. Aracınızın motorunun çalışması için zamanlama adı verilen subap ayarı vardır. Motor üstünde emme ve egzoz subapları açılır kapanır. Bir silindir için emme subapı açıkken egzoz subabı kapalı, egzoz açıkken emme kapalı olmalıdır. Asla ve asla ikisi birden açık veya kapalı olmamalıdır. Buna motorun zamanlaması adı verilir. Bu zamanlamayı “U” biçimli eksantrik mili verilen bir parça yerine getirir. Eksantrik mili motor çalıştığı süre boyunca döner. Ancak dönmesi için gücünü krank milinden alır. Krank mili motorun en altında eksantrik mili ise üstünde yer alır. Bunun için arada bir halat olması gerekir. İşte bu parçaya triger zinciri veya diğer adıyla zamanlama zinciri adı verilir.

İlginizi Çekebilir: Triger Kayışı Seti Ne Kadara Değişir?

Triger Zinciri Nedir ve Ne İşe Yarar?

Triger zinciri bildiğimiz bisiklet zincirine benzer bir parçadır. Kayış kauçuk maddeden, zincir ise metalden yapılmıştır. Triger zinciri, kayışa göre çok daha uzun ömürlüdür. Ancak değiştirilmesi ve bakımı çok daha zordur. Triger zincirinin sürekli olarak yağlanması gerekir. Bu yüzden motor içerisinde yer alır ve motor yağı ile sürekli yağlanır. Eğer motor yağı eskirse veya azalırsan zincir yağsız kalır veya kopabilir. Ayrıca zincirli motorlar kayışlı motorlara göre daha sesli çalışırlar. Ancak özellikle premium lüks markalar araçlarında zincir kullanırlar. Triger zincirinin ömrü 250 bin kilometre iken kayış ömrü ise 90 bin kilometre civarındadır. Triger zincirinin bir diğer adı ise eksantrik zinciri olarak geçmektedir.

Triger Zinciri Ne Kadara Değişir? Zincir Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

Triger zinciri metalden yapıldığı için zamanla esneme yapar. Olması gerekenden daha uzayan zincir sente ayarının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca motorun son zamanlarda daha sesli çalışmasına neden olacaktır. Bu sebeple mutlaka en fazla 250 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Eksantrik zinciri set halinde satılır. Setin içerisinde “triger zinciri, triger gergisi, zincir rayı ve montaj parçaları” bulunmaktadır. Triger Zinciri fiyatları ise aşağıdaki gibidir.

Triger Zincir Seti Fiyatları 2024
Ford 1.6 TDCi 1.500 TL
Volkswagen 1.6 TDI  2.000 TL
Fiat 1.3 Multijet 1.400 TL
Hyundai 1.4 MPI 1.900 TL
Hyundai 1.5 CRDi 2.000 TL
Opel 1.3 CDTI 1.800 TL
Honda Civic 1.6 2.200 TL

Ayrıca bazı marka ve model araçların triger zinciri seti fiyatları 10.000 liraya kadar çıkabilmektedir. Triger zinciri değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, ustanız bir günlük bir çalışma sonucunda değiştirecektir. Triger zinciri değişimi işçilik ücreti olarak 3.000 ile 6.000 lira arasında işçilik ücreti alınmaktadır. Bunda aracın motorunun yapısı çok önemlidir. Örneğin bir Fiat Multijet motor ile Mercedes’in zincirini değiştirmek aynı işçiliğe sahip değildir. Sonuç olarak triger zinciri değişimi maliyeti 2024 yılı için 4.500 lira ile 16.000 lira arasında değişen bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.