Triger Kayışı ve Seti Değişimi Ne Kadar? Triger Seti Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerde bulunan en önemli kayış olan triger kayışı değişimi ne kadardır? Triger kayış seti fiyatı ne kadar? Triger kayışı değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak  2024 yılı için triger seti değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunun çalışması için pek çok parçanın bir uyum halinde olması gerekir. Eğer bir tanesi bile arızalı olursa aracınız çalışmayabilir. Bir motorda aktarma organları hayati önem taşır. Bunlardan bir tanesi de triger kayışıdır. Triger kayışının nasıl çalıştığını bilmek taşıdığı büyük önemi anlamanızda büyük rol oynar.

Triger Kayışı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızı çalıştırmak için marşa bastığınız zaman motor dönmeye başlar. Ancak motorun çalışması için yanma odasına hava ve yakıt karışımının gönderilmesi gerekir. Yanma meydana geldikten sonra ortaya çıkan egzoz gazı (karbonmonoksit) dışarı atılmalıdır. Bunun için motor üst kapağı adı verilen yerde subaplar (valf) bulunur. Bu subaplardan bazıları emme yani hava subabı diğerleri ise egzoz subaplarıdır. Emme subapları açıkken egzoz subapları kapalı, egzoz subapları açıkken emme subapları kapalı olmalıdır. İşte üst kapaktaki bu senkronizasyonu sağlamak için eksantrik mili vardır. Mil üstünde “U” şeklindeki çıkıntılar subap zamanlamasını ayarlar. Eksantrik mili motor çalıştığı sürece sürekli olarak döner. Ancak dönmesi için gücünü krank milinden alır. Krank mili motorun en altında eksantrik mili ise en üstünde yer alır. İkisi arasındaki bağlantı triger kayışı adı verilen parça ile sağlanır. Üstü tırtıklı olan triger kayışı çelik teller ve kauçuk ile kaplanmıştır. Triger kayışının diğer adı zamanlama kayışı olarak bilinmektedir.

Triger kayışı sürekli olarak döner. Ayrıca motorun sıcaklığına da maruz kaldığı için zamanla eskir. Bu durumda değiştirilmesi gerekir. Triger kayışını değiştirmeyi ihmal ederseniz kopabilir. Bunun sonucunda aracınızın motoru ölür. Çünkü zamanlaması bozulan subaplar piston başlarına çarpar. Motorun triger kayışı koptuğu anda stop eder. Siz çalıştırmak için marşa bastığınızda vurma sesleri gelir. Sadece subaplar değil pistonlar, piston kolları ile krank ve eksantrik mili zarar görür. Bu çok maliyetli bir tamir olduğu için triger kayışını belirli periyotlar halinde değiştirmeniz gerekir.

Triger Kayışı
Triger Kayışı

Triger Kayışı ve Seti Değişim Fiyatı Ne Kadar? 2024 Yılı İçin

Triger kayışını en fazla 4 yıl veya 80 bin kilometrede bir değiştirmelisiniz. Triger kayışı aynı zamanda devirdaim pompasını da çevirdiği için değişimi sırasında devirdaim pompası da değişir. Ayrıca gergin bir şekilde dönmesi için gergi bilyası adı verilen parça vardır. Bunların hepsi satılırken triger seti olarak satılırlar. Triger kayışı fiyatları marka ve modele göre aşağıdaki gibidir.

Triger Seti Fiyatları 2024
Marka ve Model Triger Seti Fiyatı
Alfa Romeo (1.6 dizel) 5.500 TL
Toyota Corolla 1.6 Benzinli 1500 – 2000 TL
Ford Focus 1.6 TDCI 3000 TL
Honda Civic 2000 TL
Renault Clio 1.5 DCİ 2000 TL
Renault 1.6 Benzinli 1500 TL
Volkswagen Passat 1.6 TDI 2500 TL
Hyundai i20 1.4 MPI 1750 TL
Hyundai 1.5 CRDi 2500 TL
Opel Astra 1.6 Benzini 2000 TL

Triger kayışı değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız ortalama 4-5 saatlik bir çalışma sonucunda kayışı değiştirecektir. Triger kayışı veya triger seti değişimi işçilik ücreti ise 2500 lira civarındadır. Sonuç olarak 2024 yılı için triger seti değişimi maliyeti 4.000 lira ile 8.000 bin lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.