ABS Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Günümüz otomobillerinde bulunması zorunlu olan donanımlardan bir tanesi olan ABS’nin çalışması için en önemli parçalardan olan ABS sensörü (müşürü) değişimi ne kadar? ABS sensörü fiyatı ve değişim işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için ABS sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin hızlanması kadar yavaşlamaya ihtiyacı vardır. Fren sistemi otomobillerde çok önemlidir. Eski araçlarda sadece sıkıştırma olan sistem teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha sağlam ve güvenli oldular. Fren sisteminin en çok tercih edilen teknolojilerinden bir tanesi olan ABS sistemi pek çok parçanın bir araya gelmesiyle çalışmaktadır.

ABS Sistemi Nasıl Çalışır?

Öncelikle ABS’nin frenleme mesafesiyle bir alakası olmadığını bilmelisiniz. ABS’nin görevi ani frenleme sırasında tekerlerin kilitlenmesini önleyerek, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin önüne geçmektir. Bir saniyede ABS sistemi saniyede 20-25 defa frenleri sıkıp bırakarak tekerlerin kızaklamasını engeller. ABS sisteminin çalışma prensibi şu şekildedir. Tekerlerde bulunan ABS sensörü aracın tekerlerinin kilitlendiğini fark ederse durumu hemen ABS beynine iletir. Burada ECU ile paylaşılan bilgi fren sistemine tekrar aktarılır. Fren sistemi ise tekerleri yüzlerce kez sıkıp bırakarak tekerlerin kaymasını önler.

ABS Sensörü Nedir ve Ne işe Yarar?

ABS sensörünün yeri aracınızın tekerlerinin iç kısmında yer alır. Fren kaliperlerinin hemen arkasında yer alan ABS müşürü, tekerlerin kaydığını fark ettiği anda sisteme bilgi verir. Bu sebeple ABS sisteminin çalışması için en hayati parçalardan bir tanesidir. Eğer ABS sensörü arıza yaparsa artık sistem çalışmaz olur. Aracınızın gösterge ekranın ABS ışığının sürekli olarak yandığını görüyorsanız ABS devre dışı kalmış demektir.

ABS Sensörünün diğer adı ABS Müşürü
ABS Sensörünün diğer adı ABS Müşürü

ABS Sensörü Değişim Fiyatı Ne Kadar? 2024

ABS sensörünü değiştirmeden önce ustanız aracınızı diyagnostik kodlarının olduğu bilgisayara bağlaması gerekir. Bilgisayar ABS sensörü arıza kodlarını veriyorsa sensörün değiştirilmesi gerekmektedir. ABS müşürü yeri tekerlerin arka kısmında fren kaliplerinin üstündedir. Ustanız öncelikle tekeri sökecek ve sonra ABS sensörünü yerinden çıkartacaktır. ABS sensörü değişimi işçilik ücreti olarak 500 lira para alınmaktadır. ABS sensörü fiyatı 500 ile 1500 lira arasında değişmektedir. Sonuç olarak 2024 yılı için ABS sensörü değişim fiyatı 1000 lira 2000 lira arasında değişecektir. Ancak bazı araçların sensör yeri zor olduğu için işçilik ücreti 1000 liraya çıkabilir. Bu durumda 3000 lira civarında bir para tutabilir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.