Kızdırma (Isıtma) Bujisi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücret Kaç TL 2024

Dizel motorlu araçlarda bulunan ısıtma bujisi ne kadara değişir? Kızdırma bujisi fiyatları ne kadar? Kızdırma bujisi değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı kızdırma bujisi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Dizel motorların çalışma prensibi benzinli motorlara çok daha karmaşıktır. Öncelikle dizel motorun nasıl çalıştığını anlarsak kızdırma bujisinin önemini kavramış oluruz. Aracınızı çalıştırmak için kontağı bir tur çevirdiğinizde akü ve sistem devreye girer. Bu sırada yanma odasına bir miktar hava gönderilir. Bu sırada pistonlar havayı sıkıştırır. Fizik kuralları gereği sıkışan hava ısınır. Ancak yakıt geldikten sonra tutuşma sağlanacak kadar sıcaklık oluşmaz. Daha sonra marşa bastığınızda mazot püskürtülür bu sırada ısıtma bujileri hava ve yakıtı iyice ısıtarak tutuşmasını sağlar. Sonuç olarak aracınızın motoru çalışmış olur.

İlginizi Çekebilir: Buji Kablosu Ne Kadara Değişir?

Isıtma (Kızdırma) Bujisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kızdırma bujileri 12 V elektrik gücüyle çalışır. Aküden gelen elektrik voltajı kablolar ile birlikte kızdırma bujileri üstünde bulunan devreye gelir. Buji uçlarında nikel bulunur. Bu maddenin özelliği sıcaklığı çok fazla iletmesidir. Voltaj nedeniyle ısınan buji uçları aracınızın motorunun içinde bulunan hava/yakıt karışımının alev almasını sağlar. Mazot yanma noktası en yüksek olan fosil yakıtlardan bir tanesidir. Bu yüzden kızdırma bujilerinin uçları 700°C ile 900°c arasında bir sıcaklığa ulaşır.

Kızdırma Bujisi Arızası Belirtileri

  • Motorun zor çalışması
  • Motorun hiç çalışmaması
  • Gösterge tablosunda motor arıza ışığının yanması
  • Kızdırma bujisi arıza lambasının yanması
  • Egzozdan siyah duman atması
  • Motor performansının düşmesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Aracın son zamanlarda çok fazla yakıt tüketmesi
  • Motorun gürültülü yani sesli çalışması

Kızdırma Bujisi Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

Piyasada onlarca marka ve modelde ısıtma bujisi bulunmaktadır. Ancak bunların arasında kalite farkı olduğu için bazıları kısa ömürlü bazıları ise uzun ömürlüdür. Ayrıca motorun çalışmasını ve sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden alırken kaliteli kızdırma bujisi almanızı tavsiye ederiz.

Kızdırma Bujisi Fiyatları 2024
Bosch Kızdırma Bujisi 800 TL
Beru Kızdırma Bujisi 700 TL
Svac Kızdırma Bujisi 600 TL
Europar Kızdırma Bujisi 500 TL
NGK Kızdırma Bujisi 750 TL
Maher Kızdırma Bujisi 700 TL
Mobis Kızdırma Bujisi 850 TL
Denso Kızdırma Bujisi 1.000 TL
BSG Kızdırma Bujisi 850 TL
Mais Kızdırma Bujisi 750 TL

Yukarıda gösterdiğimiz fiyatlar takım kızdırma bujisi fiyatlarıdır. Piyasada seramik ısıtma bujisi ve metal ısıtma bujisi olmak üzere iki tür kızdırma bujisi vardır. Seramik olanları her 60 bin, metal olanları her 50 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Arıza yapması beklenmeden bile değiştirilmesi gerekir. Çünkü uzun süre değiştirilmeyen kızdırma bujisi, buji yuvasına kaynayabilir ve çıkartılamaz olabilir. Bu durumda tornacı ve üst kapak sökülmesi gerekebilir. Bu da size çok fazla maliyet olarak dönüş yapar. Kızdırma bujisi değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, ustanız en fazla yarım saat 45 dakika içerisinde dört tanesini birden değiştirecektir. Kızdırma bujisi değişimi işçilik ücreti ise 300 lira alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için kızdırma bujisi değişim maliyeti 800 ile 1.300 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.