Ford Taunus Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları, İnceleme ve Özellikleri

Bir dönem en iyi yerli adıyla satılan Ford Taunus nasıl bir araba ve alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Taunus kullanıcı yorumu, inceleme, test sürüşü ve özelliklerine yer vereceğiz.

Ford, Türkiye’nin otomotiv endüstrisine en büyük katkıda bulunmuş markalardan bir tanesidir. Şuan bile dünyada sattığı bir çok model Ford Türkiye fabrikalarında üretiliyor.  Ford Taunus ise ilk olarak 1939 yılında Almanya’da üretilmeye başlamıştır. 1982 yılında Avrupa’da üretimi sonlandıktan sonra Türkiye’de Ford Otosan adı altında 1986 yılında “en iyi yerli” sloganı ile üretilmiştir. Bu dönemden sonra 5 ileri şanzıman seçeneği eklenmiştir. 1993 yılında ise üretimi durdurularak yerini Mondeo modeline bırakmıştır.

İlginizi Çekebilir: Dacia Solenza Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Ford Taunus Nasıl Bir Araba?

1986 yılına kadar olan modelleri Almanya’da üretildiği için ithal bir modeldir. Ancak asıl satış rekorları kıranları Türkiye’de üretilen kasalarıdır. GT ve GTS donanım paketleri şase hariç tamamıyla Türk mühendisler tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Türkiye’de üretilen en çok yerlilik oranına sahip modeldir. Tofaş’ta bile bu kadar yerlilik yoktur. D segmenti bir model olan Taunus oldukça etkileyici ve konforlu bir arabadır. Türkiye’de ilk olarak 1972 yılında satılmıştır. Ford’un efsanevi modeli olan Mustang ile benzer yönleri bulunuyor. Ancak asıl Taunus, Türkiye’de üretilen Otosan ile başarı yakalamıştır. Bu modelde hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar, klima gibi özellikleri bulunmaktadır. İlk gelen modelleri 4 ileri manuel 1986 yılından sonra Otosan tarafından üretilenleri ise 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. Hatta Taunus’un otomatik vitesli olanı bile vardır.

1.6 Benzinli: Dört silindirli karbüratörlü bir motora sahip olan motordur. 70 beygir ve 118 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir.

2.0 Benzinli: Eğer Taunus alacaksanız bu motor sahip olanını almanızı tavsiye ederim. 101 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Oldukça performanslı bir motordur. Şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Ford Taunus Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar param varken ben daha konforlu olduğunu bildiğim 1993 model Taunus GTS modelini aldım. Öncelikle iç mekandan başlayacak olursak. İçi çok geniş ve rahat bir otomobil. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir kaplamaya yer verilmiştir. Öyle kolay kolay çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor.  İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi gerçekten çok üstün. Zaten içi çok geniş bir araba. Arka tarafına üç kişi bile rahatlıkla sığabilir. Koltukları çok rahat ve oturumu güzel. Motor ve yol sesini dönemine göre kıyaslarsak çok az içine alıyor. 1.6 motorlu olanı her ne kadar çok tutuluyor olsa da performans olarak 2.0 motorlu olanını tavsiye ederim. Gerçekten çok seri ve performanslı bir motor. Şehir içinde uzun burun olması sebebiyle kullanımı biraz zor. Ancak uzun yolda çok rahat bir araba. Böyle salıncak gibi yaylana yaylana yolculuk yapıyorsunuz. Bendeki modelde klima bulunuyor ve arabanın içini buz gibi yapıyor. Frenleri çok güçlü ve kısa mesafede arabayı durduruyor. Yere yakın olduğu için yol tutuşu muhteşem seviyede. Arkadan itişli olmasına rağmen virajlarda güzel yol tutuyor.

Ford Taunus Alınır Mı?

Rakipleri olan Tofaş ve Lada ile kıyasladığınız zaman bu araba bir kaç gömlek daha üstün. Bir defa sunduğu konfor bile yeter. Ancak dediğimiz gibi Ford Taunus yakıtının fazla olması sebebiyle çok tutulmadı. Yedek parçaları büyükşehirlerde kolaylıkla bulunuyor ve fiyatları ortalama seviyelerde. Ancak ikinci el piyasası biraz yavaş. Yine de temiz kullanılmış bir Taunus GTS gönül rahatlığıyla alınabilir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.