Renault 9 Broadway Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları, İnceleme ve Test Sürüşü

Bir döneme damgasını vurmuş bir model olan Renault 9 Broadway nasıl bir araba ve alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 9 Broadway kullanıcı yorumu, inceleme ve test sürüşüne yer vereceğiz.

Renault, Türkiye’de her zaman en çok satılan otomobil markalarından bir tanesi olmuştur. Hatta Türkiye’de fabrika kuran ve ülkemizin otomobil endüstrisine en çok katkıda bulunan markadır. Yaklaşık 50 yıldan bu yana Türkiye’nin en çok sevilen markalarından bir tanesidir. Ayrıca pek çok modelini Renault Türkiye fabrikalarında üretmektedir.  Renault 9 serisi ise 80’li ve 90’lı yıllarda çok başarılı olmuş bu başarısını günümüzde bile hala sürdüren modeldir. Renault 9 serisi Spring, Broadway ve Fairway modellerinden oluşmaktadır. Bunlar arasında motor ve donanım farkları bulunmaktadır. Ancak bu üç donanım paketinden Broadway en başarılı olanı olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Efsane Kasa Toyota Corolla (AE101) Nasıl Araba ve Alınır Mı?

Renault 9 Broadway Nasıl Bir Araba?

B segmentinde sedan kasa tipinde bir otomobildir. Spring’den farklı olarak çelik jantları, kadife döşemeleri ve elektrikli ön camları vardır. 1981 yılında Fransa fabrikasında üretilmeye başlamıştır. 1985 yılından itibaren ise Renault Türkiye fabrikalarında üretilmeye başlamıştır. Sıfır olarak satıldığı tüm yıllarda Türkiye’nin en çok satılan modellerinden bir tanesi olmuştur. O zamanki rakipleri olan Tofaş ve Lada’ya göre kalite olarak çok farkları vardır. Hatta o dönemlerde çoğu otomobilde bulunmayan elektrikli camları bu paraya ulaşabileceğiniz nadir özelliklerden bir tanesiydi. 1993 yılında makyajlanmış ve 1996 yılında RNi son kasaları piyasaya çıkmıştır. 2001 yılında satıştan kaldırılarak daha modern olan Clio Symbol‘e yerini bırakmıştır. Broadway’in “GTE, RL, RN ve RNi” donanım ve motor paketleri vardır. Genelde 5 ileri manuel vitesle satılmıştır. Ancak azda olsa otomatik vitesli olanları da vardır. Önden çekişli bir otomobil olup oldukça seri ve ekonomik motora sahiptir. Hatta 1986 yılında GTD adı altında dizel motorlu olanları bile satılmıştır.

1.4 Karbüratörlü: Renault’un çok mühendislik yatırımıyla ürettiği motordur. 1.4 litre hacimli olup 83 beygir ve 106 Nm tork güç üretmektedir. Dönemine göre düşük hacim ile yüksek performans sergileyen motorlarından bir tanesidir. Şehir içinde 7.6, şehir ışında 6.2 litre yakıt tüketimi ile yine en ekonomik motorlardan bir tanesidir. 0-100 hızlanması 13.5 saniye, son hızı ise 168 km/s olarak ölçülmüştür. Ayrıca LPG ile uyumlu bir motordur.

1.4 RNi Benzinli: 1995 yılında imzalanan Euro emisyon kuralları gereği karbüratörlü arabalar yasaklandı. Bu yüzden enjeksiyonlu motorlara geçildi. Renault Broadway’de RNi motor ile tek nokta enjeksiyonlu motora kavuştu. Bu motor 80 beygir ve 107 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 7.5, şehir dışında 6.1 litre yakıt tüketmektedir.

Renault 9 Broadway Kullanıcı Yorumu

Ben tek maaşlı memur olarak görev yapıyorum. Ancak artık kendime bir araba almam gerekiyordu. Hem aile otomobili hem de ekonomik olmasını istiyordum. Aslında Tofaş alabilirdim ama biraz daha genç işi kaçtığı için Broadway’de karar kıldım. Öncelikle içinden anlatmaya başlayacak olursa. Ön göğsünde hafif yumuşak bir malzeme kullanılmıştır. Ancak rakipleri gibi asla ön göğüste çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Kapı içlerinde koltuklarla aynı renkte kadife döşemeler var. Koltukları ise Tofaş’a göre çok daha rahat. Hatta yan bel destekleri bile var. Motor ve yol sesini içine yine rakiplerine göre çok daha az alıyor. Motor performansı keçi gibi araba. Gitmediği tırmanmadığı yol yok. Hem şehirde hem kırsal kesimde kullanılabilecek nadir arabalardan bir tanesi. Altı yerden yüksek olduğu için yol tutuşu pek iyi değildir. Ancak bu araba yüksek hızların arabası değil. Virajlarda çok dikkatli olmak gerekiyor. Arkasını savurmaya çok meyilli. Frenleri emsallerine göre çok daha iyidir. Kaportası yine Tofaş veya Lada gibi kolay kolay çürümez. Ben 6 yıl boyunca kullandım araba bir kere bile arıza vermedi. Benim en sevdiğim tarafı yakıt tüketiminin düşük olmasıydı. Bir depo gazla dünyaları gezerdim.

Renault 9 Broadway Alınır Mı?

Hem şehir içinde hem de köy yollarında kullanılabilecek tarzda bir otomobildir. Yedek parçaları çok ucuzdur ve Türkiye’nin her yerinde rahatça bulunabilir. İkinci eli şu zamanda bile oldukça hızlıdır. Ancak fiyat olarak rakiplerinden biraz daha pahalıdır. Bu araba asgari ücret veya emekli maaşıyla geçinenler için ideal. Sorunsuz bir motoru var. Kolay kolay yolda bırakmaz denilen arabalardandır. Temiz kullanılmış bir Renault 9 Broadway gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.