Devirdaim Su Pompası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan devirdaim su pompası ne kadara değiştirilir? Devirdaim pompası fiyatları kaç lira? Devirdaim pompası değişimi kaç TL sorularına yanıt arayacağız. Sonuç olarak 2024 yılı için devirdaim pompası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

İçten yanmalı motorlarda yakıt hava karışımı yandıktan sonra muazzam bir sıcaklık ortaya çıkar.  Motorda meydana gelen yanma ilk olarak 200° C daha sonra soğutulmazsa 2500° C’ye kadar çıkabilir. Eğer soğutma sistemi olmasaydı aracınızın motoru yüksek sıcaklık nedeniyle bir kaç dakika içinde yanacaktı ve içindeki parçalar eriyecekti. Çünkü motor içerisinde benzin, LPG ve mazot gibi son derece yanıcı ve parlayıcı olan yakıtlar kullanılır. Ancak soğutma sistemi motoru 90° C seviyesinde tutar.

Su Pompası İçi
Su Pompası İçi

İlginizi Çekebilir: Baskı Balata Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Devirdaim Su Pompası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Motoru soğutmak için metal bloğun içerisinde ve üst kapakta küçük su kanalları vardır. Radyatörden gelen su buralara gönderilerek motorun soğuması sağlanır. Motorda ısınan su radyatöre, burada soğutulan su tekrar motora gönderilir. Soğutma sistemi “radyatör, fan, fan motoru, fan müşürü, antifriz ve devirdaim pompası” gibi parçalardan oluşur. Devirdaim pompası adından anlaşılacağı üzere suyun motor ile radyatör arasında dolaştırılmasından sorumludur. Devirdaim pompası çalışması için gücünü triger kayışı adı verilen bir halattan alır. Devirdaim pompası dediğimiz parçanın içinde küçük su türbinleri ve bilye vardır. Bilye etrafında dönen çarklar suyu döndürürler. Genel olarak triger kayışı değiştiği zaman devirdaim pompası da set içinde yer aldığından değişir. Ancak bazen arıza verdiği zaman değiştirilmesi gerekir.

Devirdaim Su Pompası Arızası Belirtileri

  • Triger kayış tarafından su sızıntısı olması
  • Motorun kayış taraftan uğultu ve ötme şeklinde ses gelmesi
  • Radyatör hortumlarında şişme olması
  • Hararet yapması
  • Motorun su kaynatması
  • Üst kapak contasının yanması

Devirdaim Pompası Değişim Fiyatı Kaç Lira? Değişim İşçilik Ücreti Kaç TL?

Devirdaim pompasının değişmesi için triger kayışının sökülmesi gerekmektedir. Çünkü bu kayışa bağlı olarak çalışmaktadır. Her aracın kayışını sökmek aynı zorlukta değildir. Ama öncesinde aracınıza uygun markada devirdaim pompası almanız gerekmektedir.

Devirdaim Pompası Fiyatları 2024
Tofaş su pompası Brucke 830 Lira
Renault 9 su pompası MGA 750 Lira
Lada Samara ve Vega Su Pompası iisi ve Thermax 720 Lira
Toyota Corolla 1.6 su pompası Valeo 1250 Lira
Honda Civic su pompası Graf 1300 Lira
Opel Astra 1.6 G, H ve J su pompası Swag 1500 Lira
Renault Clio su pompası MAİS 1100 Lira
Renault Megane 1.6 su pompası MAİS 1300 Lira
Fiat  Linea, Albea ve Palio su pompası Valeo 990 Lira
Renault 1.5 dCi su pompası Mais 1275 Lira
Ford Focus 1.5 su pompası Fomoco 1700 Lira
Volkswagen Polo 1.4 TDI su pompası INA 2000 Lira

Devirdaim pompasının değiştirilmesi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız yaklaşık 5-6 saatlik bir çalışma sonrası rahatlıkla değiştirecektir. Ayrıca değişim için işçilik ücreti olarak 750 ile 5000 lira arasında değişen bir para talep edecektir. Bu fiyat aralığı aracın marka ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Sonuç olarak 2024 yılı için devirdaim pompası değişim maliyeti 1500 ile 8000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.