Baskı (Debriyaj) Balata Değişimi Ne Kadar? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Vites ve aktarma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan baskı balata ne kadara değişir? Baskı balata fiyatları ne kadardır? Debriyaj balatası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için debriyaj balatası değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Manuel vitesli ve yarı otomatik şanzımanlı araçlarda bulunan bir parça olan baskı balata, sürekli olarak değişim gerektirmektedir. Aracınızı kullanım şeklinize ve sürüş karakterinize göre baskı balatanın kullanım ömrü uzayıp kısalabilmektedir. Baskı balata debriyaj sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Bir set halinde satılan baskı balata aslında tek parça değildir. Kutusunun içinden bir baskı ve balata çıkmaktadır.

Baskı Balata Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızın motoru çalıştıktan sonra pistonlar yukarı aşağı hareket ederler. Bu sırada krank mili adı verilen demir çubuğu çevirir. Bu çubuk bir tork gücüyle birlikte döner. Bunun tekerlere beygir ve çekiş gücü olarak aktarılması gerekir. Bunun için krank milinin dönüş gücü bir takım dişliler sayesinde beygir gücüne dönüştürülür. Bu dişlilerin tümüne şanzıman adı verilir. Şanzıman ile krank milinin bağlantısının bazen ayrılması gerekir. Ayrıca dişliler arası geçişlerde de mil ile şanzıman arasında bağlantının kesilmesi gerekir. İşte bunu sağlayan parçaya baskı balata adı verilir. Baskı balata ayrıca krank mili ile dişliler arasında bağlantının kavrama yapmasını sağlar.

Baskı Balatanın Bittiği ve Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

Bir baskı balatanın ömrü ortalama 80 bin kilometre falandır. Ancak sürücünün kullanım tarzı bu süreyi çok etkilemektedir. Örneğin uzun yolda kullanılan bir aracın baskı balatası çok daha uzun gidebilir. Ayrıca şehir içinde dur kalk yapılan yerlerde kullanılan araçların baskı balatası çok daha erken bitebilmektedir. Hatta 10 bin kilometrede baskı balatası bitmiş otomobiller bile vardır. Yokuş çıkışlarında dur kalk yaparken debriyajda aracı tutmak baskı balatanın ömrünü en çok kısaltan etkendir. Baskı balatanın bittiğini anlamanın bir çok yolu vardır.

Baskı Balata
Baskı Balata

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

  • Aracın kalkış sırasında titremesi
  • Motorun bağırması ama aracın hızlanmaması
  • Arabanın ön tarafından yanık kokusu gelmesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Aracın çekiş gücünün düşmesi

Baskı Balata Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Baskı balata değiştirmek ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız 1 günlük bir süre içerisinde baskı balata değişimini tamamlayacaktır. Baskı balata fiyatları ise şu şekildedir.

Baskı Balata Fiyatları (2024)
Marka ve Model Debriyaj Seti Fiyatı
Audi A3 6.000 TL
BMW 3 Serisi 5.000 TL
Citroen C3 ve C4 4.000 TL
Fiat Palio ve Albea 3.600 TL
Fiat Linea 3.750 TL
Ford Focus 1.6 TDCi 4.500 TL
Hyundai i20 ve i30 3.500 TL
Honda Civic 3.750 TL
Opel Astra 1.6 4.000 TL
Peugeot 307, 308, 206 4.000 TL
Volkswagen Golf, Passat, Polo 5.000 TL
Tofaş Şahin ve Doğan 1.500 TL
Renault 9 Broadway 1.750 TL
Lada Samara 1.600 TL

Baskı balata değişimi için işçilik ücreti olarak 3.000 ile 7.500 lira arasında para alınmaktadır. Örneğin bir Tofaş ile BMW 3 serisinin baskı balatasını değiştirmek aynı para değildir. Sonuç olarak 2024 yılı için baskı balata değişim maliyeti 4.500 ile 13.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.