Fren Kaliperi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücret Kaç TL 2024

Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren kaliperi ne kadara değişir? Fren kaliperi fiyatı ne kadardır? Fren kaliperi değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için fren kaliperi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızda frene bastığınız zaman çok güçlü bir hidrolik sistem tekerleri yavaşlatır ve sonucunda aracınız durur. Standart 1 ton ağırlığındaki bir aracın 50 km/s hızla giderken aniden yavaşlayıp durması için çok güçlü bir sistem gerekir. Bu sistemin en önemli bileşenlerinden bir tanesi olan fren kaliperleri oldukça önemli bir rol oynar. Sürekli olarak yeni ve bakımlı şekilde kalması gereken bir parçadır. Fren kaliperinin görevini incelediğimiz zaman ne kadar önemli bir parça olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Fren Kaliperi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızı kullanırken yavaşlamak veya durmak için fren pedalına bastığını zaman, frenin konumuna göre westinghouse (fren) merkezi, hidrolik yağını basınçlandırır. Yüksek seviyede basınçlı olan bu yağ hortumlar yoluyla tekerlerde bulunan fren kaliperlerine gönderilir. Fren kaliperleri, fren balatalarının takılı olduğu parçadır. Balatalar, kaliper sayesinde fren diskini sıkarlar. Sonuç olarak fren kaliperi fren sisteminin en çok ağır yük altında çalışan parçasıdır.

Fren Kaliperi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren kaliperleri oldukça yüksek basınç altında çalıştığından sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer arıza yaparsa aracınızın frenleri tutmayabilir. Daha iyi ihtimalle fren zayıfta olsa tutar. Ancak en ufak bir fren kaliper arızası fark ederseniz mutlaka hemen bir ustadan yardım almanız gerekir. Fren kaliperi arızasını anlamanın yolları ise şunlardır.

Fren Kaliperi Arızası Belirtileri

  • Fren pedalının yumuşaması
  • Fren pedalının en alta kadar inmesine rağmen tutmaması
  • Fren mesafesinin uzaması
  • Teker kenarlarından hidrolik yağı sızıntısı
  • Frene basınca ses gelmesi
  • Fren pedalına basınca vurma hissi oluşması
Fren Kaliperi
Fren Kaliperi

Fren Kaliperi Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Aracınızın kaliperini değiştirmek için fren ustasından yardım almanız gerekiyor. Çünkü değişim sırasında ince ayarlar yapılması gerekebilir. Ustanız önce tekerleri sökecek ve ardından kaliperleri değiştirecektir. Fren kaliper fiyatları ise bazı marka ve modeller için şu şekildedir.

Fren Kaliperi Fiyatları (2024)
Marka ve Model Kaliper Fiyatı
Tofaş Şahin ve Doğan 1.000 TL
Renault 9 Broadway 1.300 TL
Lada Samara 850 TL
Renault Megane 1.700 TL
Hyundai İ120 2.000 TL
Fiat Palio ve Albea 2.000 TL
Toyota Corolla 2.200 TL
Honda Civic 2.400 TL
Opel Astra 2.500 TL
Peugeot 307, 308 ve 206 2.000 TL
Citroen C4 ve C3 2.000 TL
Volkswagen Passat, Golf, Polo 2.200 TL

Kaliper değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Teker başına yaklaşık 1.5 – 2 saatlik bir işçilik süresi sonucunda ustanız değiştirecektir. Kaliper değiştirmek için işçilik ücreti olarak teker başına 500 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için fren kaliperi değişimi maliyeti 1.350 ile 3.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.