Fren Diski Torna Fiyatı Ne Kadar? Disk Taşlama İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin frenleme sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesi olan fren diski tornalama fiyatı ne kadardır? Fren diski torna işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için fren kaliperi değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Fren sistemi, bakımları asla ihmal edilmeyecek bir sistemdir. Çünkü otomobilin en önemli güvenlik donanımıdır. Fren sisteminin çalışması için bakımlarının asla aksatılmaması gerekmektedir. Buna rağmen pek çok kişi ucuz olsun diye fren sistemini uygun olmayan yollarla tamir ettirir. Bu güvenlik açığı bırakan tamirlerden bir tanesi fren disklerinin torna yaptırılmasıdır.

Fren Diski Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fren sisteminin çalışması karmaşık olduğu kadar çok hassastır. Ayrıca asla ihmale yer vermeyecek sistemdir. Siz aracınızla seyir halinde ilerlerken aracınızı yavaşlatmak için fren pedalına bastığınız zaman fren merkezi (westinghouse) baskı algılar. Fren pedalının konumuna ve baskı hızına göre fren hidrolik yağını basınçlandırır. Bir takım hortumlar vasıtasıyla yüksek basınçlı yağ, fren kaliperine gönderilir. Kaliper üstünde bulunan valfler, fren balatasına baskı uygular. Balatalar tekerle birlikte dönen diskleri sıkarak aracın yavaşlaması sağlanmış olur. Fren diski sürekli olarak bir sürtünme ve ısınma içerisindedir. Bu sebeple arıza yapması çok daha kolaydır.

Fren Diski Neden Tornalanır?

Fren diskleri uzun kullanımlar sonrası aşırı ısınabilir. Böyle olduğu zaman su gibi ani soğutacak bir sıvıyla temas ederse çeliğin yapısından dolayı yamulabilir. Tamamen düz olması gereken fren diski yamulduğu zaman bir takım belirtiler verecektir.

  • Frene basınca direksiyon titremesi
  • Fren pedalının titremesi
  • Fren mesafesinin uzaması
  • Frene basınca sürtme sesi gelmesi

Gibi belirtileri görüyorsanız aracınızın fren diski eğilmiş olabilir.

Fren Diski
Fren Diski

Fren Diski Torna Ücreti Ne Kadar? Torna Fiyatı 2024

Fren diskinin torna yapılması hiç tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Çünkü düzeltme sırasında kalınlığı azalmaktadır. Bu durum diskin ani fren sırasında kırılmasına yol açabilmektedir. Bunun yerine diski değiştirmek en güvenli yoldur. Ancak torna yaptırmak isterseniz aracınızı öncelikle bir ustaya götürmelisiniz. Mekanik ustası aracınızın fren disklerini yerinden sökerek, tornacı adı verilen iş yerine götürecektir. Tornacıda makineye bağlanan disk düzleşene kadar taşlanacaktır. Daha sonra ustanız fren diskini yeniden yerine takacaktır. Fren diski sökme ve takma işçilik ücreti olarak disk başına 300 lira işçilik ücreti alınmaktadır. Tornacı ise 300 lira taşlama parası alacaktır. Sonuç olarak fren diski torna maliyeti 2024 yılı için 600 lira civarında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.