Üst Kapak Taşlama Fiyatı Ne Kadar? Torna Taşlama İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Tornacılarda yapılan bir işlem olan üst kapak taşlama nedir ve ne için yapılır? Silindir kapağı taşlama fiyatı ne kadar? Üst kapak torna işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için üst kapak torna ve taşlama maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Tüm içten yanmalı araçların motorları iki ana parçadan oluşur. Alt tarafta piston ve krank mili gibi parçalar bulunurken üst tarafta ise eksantrik mili ve subapların bulunduğu silindir kapağı. Diğer adıyla üst kapak bulunmaktadır. Üst kapak pahalı bir parça olduğu için zaman zaman tornacılarda taşlanarak yenileme işlemi yapılır.

Üst Kapak Neden Taşlanır?

Silindir kapağı sürekli olarak yoğun bir basınç ve yüksek sıcaklık altında çalışır. Ayrıca tam altında yanma meydana geldiği için zor koşullarda görev görür. Aracınızın motoru hararet yaparsa veya pistonlar üst kapağa çarparsa eğilebilir. Bunun sonucunda aracınızın motorunda ciddi arızalar meydana gelir. Bu durumda üst kapağın ya değiştirilmesi ya da yenilenmesi gerekir. Yeni silindir kapak fiyatları çok yüksek olduğu için tamirciler genelde tornacılarda düzelttirme yolunu seçerler.

Üst Kapak Nasıl Taşlanır?

Bunun için ustanızın öncelikle motorun üst kapağını sökmesi gerekir. Daha sonra kapak tornacı adı verilen işleme tabi tutulur. Burada kapakta meydana gelen eğiklik makineler yardımıyla taşlanarak düzeltilir. Ayrıca torna işlemi sonrasında kapak yenilenmiş olur. Ancak şu asla unutulmamalıdır. Bir üst kapak ömrü boyunca sadece bir defa taşlanabilir. Çünkü her taşlama kapağın kalınlığını bir miktar azaltır. Yine de değiştirilmesine göre oldukça ucuz bir işlemdir.

Taşlanmış ve Paketlenmiş Silindir Kapağı (Tofaş'a ait)
Taşlanmış ve Paketlenmiş Silindir Kapağı (Tofaş’a ait)

Silindir Kapağı Torna ve Taşlama Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti 2024

Üst kapak taşlama tornacılarda yapılmaktadır. Bunun için tam bir fiyat vermek zordur. Çünkü bazı araçlarda 8 valf bulunurken bazılarında 16valf bulunabilir. Ayrıca benzinli ve dizel motor araçların taşlama fiyatları da farklılık göstermektedir. Şimdi gelin bazı marka ve modellerin 2024 yılı için üst kapak taşlama fiyatlarına bakalım.

Üst Kapak Taşlama Fiyatı 2024
Marka ve Model Fiyat
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal 5.000 TL
Toyota Corolla 1.6 Benzinli 7.500 TL
Volkswagen 1.5 TDI 15.000 TL
Ford Focus 1.6 Benzinli 10.000 TL
Honda Civic 1.6 Benzinli 10.000 TL
Fiat 1.3 Multijet Dizel 15.000 TL
Renault 1.5 DCİ 15.000 TL
Renault 1.6 Benzinli 10.000 TL
Renault 9 Broadway 5.000 TL
Lada Samara ve Vega 5.000 TL
Opel Astra 1.6 Benzinli 10.000 TL

Sonuç olarak gördüğünüz gibi araçların kapak taşlama fiyatları hiç ucuz değildir. Ayrıca taşlama sırasında subap contaları da tornacı tarafından değiştirilmektedir. Eğer gerekiyorsa eksantrik mili de taşlanmaktadır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.