Üst (Silindir) Kapak Contası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobil motorlarının en önemli parçalarından bir tanesi olan üst kapak contası değişimi ne kadar? Üst Kapak contası fiyatları ne kadar? Silindir kapak contası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak 2024 yılı için üst kapak contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

İçten yanmalı otomobillerin motoru iki parçadan oluşur. Bunlardan ana blok yani silindir bloğu ve eksantrik mili ve subapların bulunduğu üst kapaktır. Üst kapağın diğer adı silindir kapağıdır. Motor bloğu ile silindir kapağı arasında sızdırmazlığı sağlayan parçaya ise üst kapak contası adı verilir. Üst kapak contası değişim aşamalarına geçmeden önce ne işe yaradığı hakkında teknik bilgi verelim.

Üst Kapak Contası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorun alt bloğunun içinde sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Yanma meydana gelebilmesi için hava ve yakıt karışımının motor içine çekilmesi lazımdır. Ancak bunun bir uyum halinde olması gerekir. Üst kapağın içinde buluna valfler sırasıyla açılıp kapanarak motor içerisinde hava gönderirken, egzoz gazını çeker. Bu senkronizasyona sente adı verilir. Sente ise eksantrik mili ile sağlanır. Tüm bun işlemler üst kapağın görevidir. Motor ana bloğunun içinde ise pistonlar, piston kolları ve mil vardır. Asıl yanma bu ana bloğun içinde yer alır. Üst kapak ile ana blok iki ayrı parça olmasına rağmen sızdırmaz bir şekilde birbirine bağlanması lazımdır. İşte ikisinin birleştiği noktada yer alan bu parçaya silindir kapak contası adı verilir.

Üst kapak contasının değişmesi gerektiğini anlamak çok zor değildir. Zaten halk arasında ve sanayi ağzında conta yakmış lafını çok duymuşsunuzdur. Çoğu zaman aşırı hararet sonucunda yanarken bazen kullanım ömrünü tamamlaması sonucunda da kullanılamaz hale gelebilir.

Üst Kapak Contası
Üst (Silindir) Kapak Contası

Yanmış Silindir Kapak Contası Belirtileri

  • Aracın motorunun hararet yapması
  • Egzozdan yoğun beyaz duman (buhar) çıkması
  • Motor zor çalışması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun teklemesi
  • Egzozdan su damlaması
  • Radyatörün su kaynatması

Üst Kapak Contası Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Aracınızın silindir kapak contasının değişmesi gerekiyorsa biraz uzun zaman ve para ayırmanız gerekecektir. Çünkü silindir kapak contasının yanması en maliyetli ve işçilik isteyen arızalardan bir tanesidir. Üst kapak contasının değişimi kolay değildir. Ustanız öncelikle külbütör kapağını ve boğaz kelebeğini söker. Daha sonra üst kapağı yerinden çıkartır. Kapak söküldükten sonra mutlaka tornacıya gitmesi gerekmektedir. Daha sonra yeni conta yerine takılır ve sökülen parçalar yerine yerleştirilir. Bu işlemlerin tümü 1-2 süre alabilmektedir. Üst kapak contası çok pahalı değildir. Conta fiyatı 500 ile 3000 lira arasında satılmaktadır. Tornacı kapak taşlama için 5.000 ile 15.000 lira arasında bir para alır. Bu fiyat aralığı aracın benzinli ve dizel olması ile teknolojisine göre değişmektedir. Örneğin bir Tofaş’ın kapak taşlaması ise BMW’nin taşlaması aynı fiyat değildir.  Ustanız ise tüm sökme ve takma işçilik ücreti olarak 5.000 ile 20.000 lira arasında para alacaktır. Sonuç olarak üst kapak contası değişim maliyeti 2024 yılı için toplam 10.500 ile 48.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.