Vuruntu Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Bazı otomobillerde bulunan vuruntu sensörü değişimi ne kadardır? Vuruntu sensörü fiyatları ne kadar? Vuruntu sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için vuruntu sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin çalışmasını kontrol etmek için onlarca sensör bulunur. Bu sensörler aracın hemen her parçasını sürekli olarak kontrol ederler. Motor ise oldukça hassas bir çalışma presibine sahiptir. Bunun için motor üzerinde her türlü parça farklı bir sensör tarafından kontrol edilir. Bu sensörlerden en önemlilerinden bir tanesi vuruntu sensörüdür.

Vuruntu Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motor içerisinde yer alan pistonlar sürekli olarak yukarı aşağı hareket ederler. Ancak kesinlikle üst tarafa çarpmamaları gerekir. Eğer piston başları silindir kapağına çarparsa aracınızın motorunda bir şeyler ciddi şekilde ters gidiyor demektir. Bazen sente ayarı bozulmasından bazen de aracın motor istemesinden dolayı pistonlar çarpma yapar. Bazı lüks markalar araç motorlarında titreşimlerin seviyesini ölçmek için sensör kullanır. Bu sensöre vuruntu sensörü veya diğer adıyla knock sensör adı verilir. Vuruntu sensörünün görevi motorda meydana gelen titreşimleri ölçüp, durumu motor kontrol ünitesine (ECU) bilgi vermektir. Eğer aracınızın motorunda vurma ve çarpma sesi varsa kesinlikle daha fazla kullanmadan aracınızı bir servise göstermeniz fayda vardır. Ancak bazen motorda vurma olmasa bile vuruntu sensörüyle alakalı arıza kodları verebilir. Bu durumda aracınızın vuruntu sensörünü değiştirmeniz gerekecektir.

Vuruntu Sensörü
Vuruntu Sensörü

Vuruntu Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Değişiminden önce mutlaka yapmanız gereken şey aracınızda vuruntu sensörüyle ilgili OBD-2 kodlarını taramak olmalıdır. Aracınızı bir bilgisayara bağlayarak ilgili kodu teşhis edip daha sonra parçanın arızalı olduğundan emin olduktan sonra değiştirme yoluna gitmelisiniz. Vuruntu sensörüne daha çok Japon markası (Subaru, Toyota, Honda, Mazda, Suzuki) gibi araçlarda rastlanır. Ancak Mercedes, BMW ve Volvo gibi premium markalarda vuruntu sensörü içerebilir. Vuruntu sensörünün yeri motor bloğu üstü veya egzoz manifoldu tarafında yer alır. Vuruntu sensörü fiyatı 500 ile 2500 lira arasında değişmektedir. Değiştirilmesi için işçilik ücreti olarak 500 lira civarında bir para alınmaktadır. Sonuç olarak aracınızın vuruntu sensörünü değiştirmenin maliyeti 2024 yılı için 1000 lira ile 3000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.