Cam Silecek Motoru Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobilde önemli parçalardan bir tanesi olan cam silecek motoru ne kadara değiştirilir? Cam sileceği motoru fiyatları kaç lira? Cam silecek motoru değişimi işçilik ücreti kaç TL gibi sorulara yanıt arayacağız. Sonuç olarak 2024 yılı için cam silecek motoru değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yolda giderken arabanın en çok kirlenen yeri ön camdır. Çünkü şeffaf olan bu cam dış ortamdan gelen pislikleri doğrudan üstüne çeker. Yağmurlu havalarda önde giden aracın tekerlerinden çıkan çamurlu sular, yaz aylarında ise sinek ve böceklerin cama çarpması sonucu kirlenebilir. Cam her kirlendiğinde durup silmek çok yorucu olurdu. Bu yüzden otomobil üreticileri aracın içinden kontrol edilebilen cam temizleme sistemini icat etmişlerdir. Hatta camları bile yıkayabilirsiniz. Bir kolu çekerek cam sileceklerini hareket ettirip ön camı temizleme imkanı sağlamaktadır.

Cam Silecek Motoru Yeri Genelde Ön Camın Hemen Altında Yer Alır
Cam Silecek Motoru Yeri Genelde Ön Camın Hemen Altında Yer Alır

İlginizi Çekebilir: Marş Dinamosu Kömürü Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Cam Silecek Motoru Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aracınızın ön camındaki suyu önünden çekmek için kolu çektiğinizde cam silecekleri sağa sola doğru hareket eder. İşte silecekler bu hareket gücünü bir elektrik motorundan alır. Orta göğsün hemen altında yer alan bu cam silecek motoru normalde çok uzun ömürlüdür. Ancak bazen arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekir. Cam motorunun arıza yapmasının en büyük sebebi camlar kuruyken çalıştırmaktır. Çünkü kuru cam silecekleri zorladığı için motor yanabilir. Silecek motoru gücü aküden almaktadır. Bildiğimiz 12 V gücünde bir elektrik motoru olan bu parça arıza yaptığı zaman silecekleriniz hareket etmeyecektir. Bu şekilde arabayı kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü aniden önünüze gelecek su ve kir görüş açınızı bozacak ve olası kazalara sebep olacaktır.

Silecek motoru çalışınca, cam sileceği kollarını hareket ettirir
Silecek motoru çalışınca, cam sileceği kollarını hareket ettirir

Cam Silecek Motoru Değişim Fiyatı Kaç Lira? Değişim İşçilik Ücreti Kaç TL?

Cam silecek motorunu değiştirmek pek çok araba için çok zor işçilik ister. Hatta bazı otomobillerde ön göğsün sökülmesi bile gerebilir. Eğer hiç çalışmıyorsa bu sebeple boştan yere değiştirmek yerine önce sigortasını kontrol edin. Ayrıca sileceklerin çalışmasını engelleyen başka bir etken var mı diye bakmak faydalı olacaktır. Motorun bozulduğunu anladıysanız aracınızın marka ve modeline uygun cam silecek motoru almanız gerekiyor.

Cam Silecek Motoru Fiyatları 2024
Tofaş cam silecek motoru 500 Lira
Renault 9 cam silecek motoru 550 Lira
Lada Samara ve Vega cam silecek motoru 525 Lira
Opel Astra G, H, J cam silecek motoru 900 Lira
Toyota Corolla cam silecek motoru 1000 Lira
Honda Civic cam silecek motoru 1100 lira
Renault Clio cam silecek motoru 700 Lira
Renault Megane 2 cam silecek motoru 780 Lira
Peugeot ve Citroen cam silecek motoru 1100 lira
Fiat Linea, Albea ve Palio cam silecek motoru 675 Lira
Fiat Tipo, Tempra ve Uno cam silecek motoru 650 Lira
Volkswagen Polo ve Golf cam silecek motoru 950 Lira
Volkswagen Passat cam silecek motoru 1500 Lira

Cam silecek motoru değiştirmek ne kadar sürer diye soracak olursanız. Bu aracınızın markasına göre değişecektir. Örneğin bir Tofaş Şahin, Lada Samara veya Renault 9 Broadway gibi sökmesi kolay arabalarda 1-2 saatlik bir sürede değişecektir. Ancak bir Volkswagen Passat’ın cam motoru değişimi 1 günü bulabilir. Bu durum işçilik ücretinin farklılık göstermesine neden olabilir. Cam silecek motoru değişimi işçilik ücreti 500 ile 10.000 lira arasında değişebilir. Çünkü ön göğsün sökülmesi gerekebilir. Sonuç olarak 2024 yılı için cam silecek motoru değişim maliyeti 1.000 ile 15.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.