Marş Dinamosu Kömürü Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin çalışması için önemli bir parça olan marş motoru kömürü değişimi ne kadar? Marş dinamosu kömürü fiyatı ne kadardır? Marş dinamosu kömürü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı içim marş dinamosu kömürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunun ilk çalışması için eskiden arabanın önüne bir kol takılır ve çevrilirdi. Ancak bu yorucu bir işlemdi. Otomobil üreticileri bu durumdan kurtulmak için marş sistemini icat ettiler. Kontak anahtarını taktığınız zaman ilk bir tur çevirmede akü devreye girer. Bu sırada gösterge ekranında bir kaç uyarı lambasının yandığını görürsünüz. Bu çevirme sonrasında marş dinamosunun ucunda bulunan dişli volan dişlisine doğru uzanır. Kontağı bir kez daha çevirdiğiniz zaman marş motoru dönmeye başlar. Bu sırada volan dişlisini çevirir aracınızın motoruna ilk hareketini verir. Motor çalıştıktan sonra marş dinamosu ucundaki dişli geri çekilir ve siz kontak anahtarını kapatana kadar artık motor kendi kendine çalışır. Marş motorunun görevi aracın motoruna ilk hareketini vermektir.

Marş Dinamosu
Marş Dinamosu

Marş Dinamosu Kömürü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Marş motoru bildiğimiz 12V elektrikle çalışan bir motordur. İçerisinde mıknatıs ve bakır sargı tel vardır. Ayrıca marş kömürü veya marş fırçası adı verilen grafit veya bakırdan yapılmış bir parça vardır. Marş kömürünün görevi aküden gelen elektriği, bakır tellere ileterek motorun dönmesini sağlamaktır. Bu marş kömürü zamanla kalınlığını kaybeder. Bu durumda aracınız çalışmaz olur. Çünkü kalınlığı azalan marş motoru kömürü aküden gelen elektriği iletmeyecektir. Marş dinamosu kömürünün azaldığını ve değiştirilmesi gerektiğini gösteren belirtiler vardır.

Marş Dinamosu Kömürü Bittiği ve Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

  • Özellikler sabahları soğukta motorun zor çalışması
  • Motor kısmından yanık kokusu gelmesi
  • Arabanın hiç çalışmaması
  • Marş sırasında sürtme sesi gelmesi
Marş Dinamosu Kömürü
Marş Dinamosu Kömürü

Marş Dinamosu Kömürü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Marş motorunun kendisi çok pahalıdır. Bu yüzden arıza yaptığı zaman sürücüler tamir ettirme yolunu seçerler. Marş motoru genelde kömür bitmesi nedeniyle arıza yapar. Bu durumda marş dinamosu kömürünü değiştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle değişim için işini iyi bilen bir oto elektrik ustasından yardım almanız gerekmektedir. Daha sonra ustanız marş motorunu söküp bir mengene arasına sıkıştıracak. Daha sonra motoru sökecek ve içindeki bitik kömürü çıkartacaktır. Kömürün kendisi çok pahalı değildir. Ancak değişim işçilik ücreti biraz maliyetlidir. Marş dinamosu kömürü değişimi 2024 yılı için 1500 ile 4000 lira arasında değişmektedir. Bunda aracınızın marka ve modeli çok önemlidir. Örneğin bir Tofaş’ın marş dinamosu kömürü ile Mercedes’in değişim fiyatı aynı değildir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.