Otomobil Anten Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin tavanında bulunan anten ne kadar değişir? Tavan anteni fiyatı ne kadardır? Tavan anteni değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için otomobil anten değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin ilk üretilmeye başladığından günümüze kadar olan hemen hepsinde radyo bulunur. Çünkü yolculuk sırasında sessiz gitmek yerine insanlar radyo dinlemeyi isterler. Gerek müzik gerekse haber veya başka bir şey olsun sürücüler ve yolcular bir şeylerle oyalanmak isterler. Bunun için otomobillerde radyo yeni nesil araçlarda ise multimedya sistemleri bulunur. Bu sistemin çalışması için radyo sinyallerini alabilmek için anten bulunur.

Otomobil Anteni Nedir ve Ne İşe Yarar?

Anten aracınızın tavanında bulunur. Yukarıya doğru uzanan bir tel veya köpek balığı sırtına benzeyen bir parça halindedir. Radyo sinyallerini alabilmek için her otomobilde anten bulunur. Antene bağlı olan bir bakır kablo teyp veya multimedya sistemine gelir. Günümüz otomobillerin gelişen teknoloji ile birlikte antenlerin işlevi de artmıştır. Örneğin bir BMW ve Mercedes’in köpek balığı yüzgeci şeklindeki anteni pusula ve jiroskop içermektir. Anten arızasının en görülen sebebi gelen kablonun kopmuş olmasıdır. Ancak üstüne gelen darbeler de antenin kırılmasına ve çalışmamasına neden olabilir.  Bu durumda aracınızın antenini değiştirmeniz gerekecektir.

Tel Anten
Tel Anten

Otomobil Anteni Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Aracınızın radyosu çalışmıyorsa veya eskisi kadar radyo kanalı çekmiyorsa anten arızasından şüphelenebilirsiniz. Ancak anten fiyatları arasında çok büyük fiyat farkı vardır. Örneğin Tofaş Şahin’in anteni 150 liraya satılırken bir BMW ve Mercedes’in köpek balığı yüzgeci orjinal anteni 5 bin liraya satılmaktadır. Değiştirilmesi için işçilik ücreti de çok değişkenlik göstermektedir. Tofaş, Lada veya Renault 9 gibi araçların antenini değiştirmek için 1 vida sökülmesi gerekirken Mercedes’in 1 gün alabilir. Buna göre anten değişimi işçilik ücreti 100 lira ile 2.000 lira arasında bir para almaktadırlar. Sonuç olarak 2024 yılı için anten değişimi maliyeti 250 lira ile 7 bin lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.