Kuba City Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları, İnceleme ve Özellikleri

Türkiye’nin yerli markası olan Kuba’nın City model elektrikli otomobili nasıl bir araba ve alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kuba City elektrikli araba kullanıcı yorumu, inceleme, test sürüşü ve teknik özelliklerine yer vereceğiz.

Otomobillerin evrim geçirdiği bir dönemdeyiz. Bundan 100 yıl önce buharla çalışan otomobiller fazlayken 1930’lu yıllardan sonra içten yanmalı benzinli motorlar kullanılmaya başladı. 1970’li yıllarda ise bir otomobil ne kadar büyükse o kadar kaliteli olarak görülüyordu. Ancak daha sonra gelen yıllarda otomobiller biraz daha küçüldü. 2000’li yılların hemen başından sonra dizel motorlarda tutulmaya başladı. 2010 yılında sonra ise B segmenti diye adlandırılan mini otomobiller daha fazla satılmaya başladı. Ayrıca motor hacimleri de küçüldü. Ancak her ne olursa olsun hepsinin ortak özelliği fosil yakıtlarla çalışmasıydı.

Kuba City İçi
Kuba City İçi

Ancak son 10 yıldır özellikle bir kaç yıldır elektrikli araçlar ortalarda görülmeye başladı. Ayrıca otomobiller artık şahsi eşya olarak görülmeye başladı. Yani herkes bir otomobil sahibi olmaya başladı. Otomobillerde elektrik olduktan sonra pek çok yeni modeller ortaya çıktı. Türkiye her ne kadar fosil yakıt dönemini kaçırmış olsa da elektrikli otomobilde kendine büyük pay ayırmaya başladı. Hatta devlet tarafından desteklenen Togg marka otomobil yok satmaktadır. Ancak Türkiye’nin tek yerli otomobil markası Togg değildir. Kuba gibi yerel markalar da elektrikli otomobiller üretebilmektedir. Kuba daha çok motosiklet üretimiyle bilinmektedir. Ancak tecrübesini mini şehir içi kullanımlar için otomobiller üretmekte de kullanmaktadır. Kuba’nın City model elektrikli aracı tek kişilik kullanımlar için çok ideal ve ekonomik bir araçtır.

Kuba City Nasıl Araba ve Özellikleri Nelerdir?

Teknik Özellikleri: Çok küçük bir otomobildir. Bir kişi kapasitesi vardır ve arkasında ufak bir bagajı bulunuyor. 2500 W gücünde elektrik motoru bulunmaktadır. Şarj süresi 6-8 saat kadar sürmektedir. Tek şarj ile 90 kilometre kadar yol yapabilmektedir. 246 santim uzunluğu 163.5 santim yüksekliği, 121.6 santim genişliği vardır. Ayrıca 168 santim dingil mesafesi bulunmaktadır. Ön camları elektriklidir. 72 V 58 Ah batarya kapasitesi bulunuyor. Maksimum 45 km/s hıza çıkabilmektedir. 12″ alüminyum jantları bulunuyor. Aracın ağırlığı ise 400 kilogramdır. Geri görüş kamerası LCD gösterge paneli bulunuyor.

Kuba City Teknik Özellikleri
Motor Gücü 2500 Watt
Motor Tipi  Brushless
Batarya Kapasitesi 72V 58Ah
Şarj Süresi 6-8 Saat
Menzil 90 km
Maksimum Hız 45 km/s
Ön/Arka Jant 135/70-12
Jant Malzemesi Var
Ön Fren Disk
Arka Fren Kampana
Gösterge Ekranı Var (Dijital LCD)
Radyo Var
Çakmaklık Var 12V
Elektrikli Camlar Var
Kalorifer Var
Klima Yok
Tavan Lambası Var
Model Kuba City
Garanti Süresi 2 Yıl

Kuba City Kullanıcı Yorumu

Ben evime 10 km uzaklıkta bir AVM’de çalışıyorum. Ancak her ne kadar yakın gibi görünse de iş yerim ters olduğundan iki otobüs değiştirmek zorunda kalıyordum. Bu yüzden kendime bir otomobil almak istiyordum. Şoförlüğüm öyle çok iyi olmadığı için minik ve park etmesi kolay olmalıydı. Eski arabaların arızaları bitmediği için hem de ekonomik olması sebebiyle Kuba City model otomobili aldım. Öncelikle içinden başlayacak olursak. Şoför koltuğu aracın tam ortasında yer alıyor. Öyle çok rahat olduğunu söyleyemem. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde bildiğiniz sert plastik kullanılmış. LCD ekranında hız, toplam kilometre ve radyo gibi şeyleri kontrol edebiliyorsunuz. Kaloriferi kış aylarında gayet güzel ısıtıyor. Ayrıca otomatik camları olması çok güzel olmuş.

Kuba City Bagaj
Kuba City Bagaj

Motor performansı fena sayılmaz. Ankara’nın dik yokuşlarında bile çok rahat bir şekilde ivmeleniyor. Otomatik vites olması güzel. Zaten motordan şanzıman olması vites geçişi falan gerektirmiyor. Ama hızı biraz daha fazla olsaydı iyi olurdu. Çünkü akan trafikte sıkışmalara neden olabiliyorum. Arabanın boyutlarının küçük olması çok iyi oluyor. Trafikte aralardan derelerde geçe geçe önlere doğru ilerliyorum. Virajlarda dikkatli olmakta fayda var. Hızlı girerseniz çok fazla yatıyor. Frenleri idare eder ama bir kaç kez yokuş inerken kızakladığı oldu. Farları yolu gayet güzel aydınlatıyor. Islak yollarda biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Küçük tekerleri nedeniyle yol tutuşu çok iyi olmuyor.

Kuba City Yandan Görünümü
Kuba City Yandan Görünümü

Kuba City Alınır Mı?

Bir motor almaktansa bu elektrikli otomobili almak çok daha mantıklı. Aslında bir araç için üstü kapalı elektrikli motor desek daha iyi olur. Yine de benim işimi fazlasıyla görüyor. Şehir içinde tek kişilik yolcuklarda en ekonomik şekilde sizi a noktasından b noktasına götürüyor. Kuba gibi bir markanın arkasında olması yedek parça ve servis sıkıntısı çekmemenizi sağlıyor. Dediğim gibi sınırlarınızı bilerek kullandığınız zaman şuan piyasanın en iyi minik taşıtlarından bir tanesidir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.