Araba Motor Beyni Tamiri Ne Kadar? Beyin Tamir Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin en pahalı parçalarından bir tanesi olan motor beyni tamiri ne kadara yapılır? Motor beyni yanmış ise tamiri ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için motor beyni tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Tüm dünyada bundan 50 yıl kadar önce bilgisayar çağına geçmeye başladı. Günümüzde ise her şey bilgisayar sistemleri tarafından kontrol edilmeye başladı. Bu konuda otomobillerde bilgisayarlar ile en verimli hale geldiler. Eski araçlarda her şey mekanik olduğu için bir arıza verene kadar sürücünün arabanın bozulduğundan haberi olmazdı. Ancak 1996 yılında sonra araçlarda bilgisayar sistemi kullanılmaya başladı. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verildi. 2012 yılından sonra ise daha kapsamlı olan güç kontrol ünitesi (PCM) olarak evrim geçirdi. Bu sisteme araba beyni ve motor beyni gibi isimler veriliyor.

ECU Tamiri
ECU Tamiri

İlginizi Çekebilir: Motor Segman Atma Fiyatı Ne Kadar?

Motor Beyni Nedir ve Nasıl Çalışır?

Motor kontrol ünitesi (ECU) bir çeşit bilgisayardır. Aracın neredeyse tüm parçalarında yer alan sensörlerden gelen verileri okur. ECU içerisinde yüzlerce arıza kodu programlanmıştır. Bu kodlar her sensör başına 5 adettir. Örneğin yakıt sisteminde bir hata varsa yakıt arıza kodları olarak belirmektedir. ECU, motorun en verimli ve performanslı çalışmasını sağlamakla görevlidir. ECU sistemi bulunan arabalarda “motor arıza lambası” bulunmaktadır.  ECU’da programlı kodlara ise OBD-2 arıza kodları adı verilmektedir. Motor beyni arıza verdiği zaman aracınızda pek çok belirti göreceksiniz.

ECU Arızası Belirtileri

  • Motorun hiç çalışmaması
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motorda tekleme ve titreme
  • Motor performansının düşmesi
  • Motorun düzensiz çalışması
  • Aracın ani stop etmesi
  • Motorun normalden daha sesli çalışması

ECU sensörlerden aldığı verileri diğer parçalarda da kullanır. Mesela oksijen sensörü verileri ile yakıt dağıtımını ve ateşleme zamanlamasını ayarlamak için kullanır. Oksijen sensörü arıza yaptığı zaman yakıt oranı bozulacak. Ayrıca ateşleme sistemi de bozulacaktır. Bu yüzden motor beyni arızası tüm otomobili etkileyecektir. Ayrıca gösterge tablosunda bir çok uyarı ışığı yanacaktır.

Motor Beyin Tamiri Ne Kadar? ECU Tamiri Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Aracınızın beyninde bir sorun olduğunda ustalar beyin yanmış dediklerini duymuşsunuzdur. Bu durumda beynin tamir edilmesi gerekir. Çünkü bu parçanın yenisi çok pahalı olduğu için araç sahipleri tamir ettirme yolunu seçerler. Bunun için öncelikle sanayilerde bulunan oto beyin tamiri iş yerlerine gitmeniz gerekmektedir. Beyin tamiri fiyatları araç marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Şimdi gelin bir kaç markanın beyin tamir fiyatlarına bakalım.

Motor Beyni (ECU) Tamir Fiyatı 2024
Fiat 1.3 multijet beyin tamiri 6.000 Lira
Fiat 1.2 -1.4 Albea Palio beyin tamiri 5.000 Lira
Renault Megane 2 beyin tamiri 8.000 Lira
Peugeot 307 beyin tamiri 8.250 Lira
Volkswagen Passat ve Golf beyin tamiri 9.000 Lira
Toyota Corolla beyin tamiri 8.500 Lira
Honda Civic beyin tamiri 8.750 Lira
BMW 3 Serisi beyin tamiri 12.000 Lira
BMW 5 Serisi beyin tamiri 15.000 Lira
Mercedes E serisi beyin tamiri 12.000 Lira
Mercedes C serisi beyin tamiri 10.500 Lira
Lada Vega ve Samara beyin tamiri 4.000 Lira
Renault Clio 1.5 dci beyin tamiri 6.500 Lira

Bu fiyat değişkenliği beyinde programlanan kodların çokluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Tamirci beyni sökme ve takma işçilik ücreti olarak 2.000 lira para almaktadır. Kısaca 2024 yılı içi oto beyin tamir maliyeti 6.000 ile 20.000 lira arasında değişecektir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.