Sente Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2024 Sente Ayar Ücreti Kaç TL

Otomobillerde en hassas ayarlardan bir tanesi olan sente ayarı fiyatı ne kadar? Sente ayarı yapma işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2024 yılı için sente ayarı maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorları çok ince hassas ayarlar gerektirir. Örneğin yanma odasında yakıt hava karışım oranının en ufak bir bozulması bile aracın çalışmasını ciddi şekilde etkiler. Hatta bir teker ayarının bozulması bile sürüşün sorunlu olmasına neden olabilir. Ancak motorun içerisinde çok kritik parçaların ayarının bozulması çalışmasını etkileyebilir. Hatta bu ayar bozukluğu daha fazla görmezden gelinirse aracın motoruna zarar verebilir. Belki de en önemli ve ince ayarlardan bir tanesi sente ayarıdır.

Emme ve Egzoz Subapları
Emme ve Egzoz Subapları

İlginizi Çekebilir: Motor Segman Atma Fiyatı Ne Kadar?

Sente Ayarı Nedir?

Motorun çalışması için doğru miktarda hava yakıt karışımının tutuşması gerekir. Bu durumda gerçekleşen patlama sonucu oluşan basınç pistonları aşağı doğru iter ve krank milini çevirir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan kötü gaza ise egzoz gazı adı verilir. Bu egzoz gazınında silindir içinden uzaklaştırılması gerekir. Bunun için motor üst kapak adı verilen yerde subaplar (valf) bulunur. Motor üstünde iki farklı görevde valf vardır. Bunlardan ilki emme valfi diğer ise egzoz valfidir. Emme valfleri motorun içerisinde hava göndermekten sorumludur. Egzoz valfi ise yanma sonrası ortaya çıkan gazın tahliye edilmesinden sorumludur. Piston başına emme ve egzoz subapları bulunmaktadır. Bunlar ters zamanlı olarak çalışmaktadır. Emme subapları açıkken egzoz subapları kapalı konumdadır. Veya tam tersi durumda olmalıdır. Subapların açılıp kapanması için “U” biçimli uzun bir çubuk vardır. Buna da eksantrik mili adı verimektedir. Eksantrik mili döndükçe sırasıyla subapları açar ve kapatır. Eksantrik mili motorun üst tarafında yer aldığı için bir kayış yarımıyla krank miline bağlıdır. Triger kayışı adı verilen bu aktarma organı krank milinden aldığı gücü eksantrik milinin dönmesi için arada halat görevi görür. Eksantrik milinin konumu ve subapların açılış kapanış ayarına “sente ayarı” adı verilmektedir.

2024 Sente Ayarı Fiyatı Ne Kadar?

Sente ayarı normalde kolay kolay bozulmaz. Triger kayışı değişimleri sırasında ustanız zaten kendisi bu ayarı yapacaktır. Ancak nadiren de olsa trigerin diş atlaması veya esnemesi sonucunda sente ayarı bozulabilir. Bu durumda valflerin açılış kapanış ayarı bozulacağı için motorda bir sorun meydana gelecektir.

Bozuk Sente Ayarı Belirtileri

  • Açık kalan subaplar nedeniyle pistonların subaplara çarpması ve vurma sesi gelmesi
  • Motor performansının düşmesi
  • Rölanti dalgalanması
  • Egzozdan siyah duman atması
  • Motorun sesli çalışması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Eksantrik sensörü hata gördüğü için motor arıza lambasının yanması

Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya daha fazlası varsa aracınıza sente ayarı yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için triger kayışının sökülmesi gerekir. Ustanız eksantrik mili üst ölü noktasına göre sente ayarı yapacaktır. 2024 yılı için sente ayarı işçilik ücreti 1.500 ile 3.000 lira arasında alınmaktadır. Çünkü dizel ve benzinli araçların sente ayar fiyatları aynı değildir. Bu para aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir.

“Sente Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2024 Sente Ayar Ücreti Kaç TL” üzerine bir yorum

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.