Motor Segman Atma Fiyatı Ne Kadar? Segman Değişimi İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobil motor değişiminde bir işlem olan motora segmen ne kadara atılır? Segman değişim fiyatı ne kadar? Segman atma işçilik ücreti ve segman fiyatları ne kadar? Kısaca 2024 yılı segman atma maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Segman atma hakkında bilgi vermeden önce motorun çalıştığını anlamak çok daha iyi olacaktır. Aracınız ister benzinli ister dizel olsun içten yanmalı motorlar yüksek sıkıştırma oranıyla çalışırlar. Motor içerisine yakıt ve hava gönderildikten sonra yanma odasında bir patlama meydana gelir. Bu patlama sonrası ortaya çıkan basınç pistonları aşağıya iter. Piston kolları yukarı aşağı hareket edince krank milini çevirirler. Milin dönüş gücü şanzımana aktarılır ve sonuç olarak aracınız hareket etmiş olur.

Piston Segmanı
Piston Segmanı

İlginizi Çekebilir: Triger Seti Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar?

Segman Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pistonları ve silindir odasını tıpkı bir doktorun elindeki şırıngaya benzetebilirsiniz. Şırınga etrafında siyah conta aşağıya basınç geçmesini engeller. Segmanlarda pistonlarda aynı işlevi görür. Yanma meydana geldikten sonra basıncın aşağıya sızmaması gerekir. İşte bunu sağlayan parçaya segman adı verilir. Ayrıca segmanların bir diğer görevi ise motor yağının aşağıdan yukarıya çıkarken yanma odasına girmesini engellemektir. Piston etrafında üç adet segman bulunuyor. Üstte yer alan basınç, ortada yer alan sürtünme, en aşağıda ise yağ sızmasını engelleyen segmandır. Segmanlar sürekli olarak bir sürtünme halinde olduğu için zamanla eskir ve değiştirilmesi gerekir. Zaten segmanlar değişmezse aracınız ciddi miktarda yağ yakmaya başlar.

Segman Arızası Belirtileri Nelerdir?

  • Motorun yağ eksiltmesi
  • Egzozdan beyaz mavi duman çıkması
  • Motorun sesli çalışması
  • Motordan vuruntu sesi gelmesi
  • Motor performansında çekişinde güç kaybı
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Yağ uyarı lambasının yanması

Segman Değiştirme Fiyatı Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Segman atmak demek aracınıza motor yaptırmakla aynı işlemdir. Segman değişimi sırasında motor tamamen sökülür ve değişim sağlanır. Ayrıca segmanlarla birlikte pek çok parçada değişir. Bazı sürücüler sadece segman değiştirip yağ yakmayı kesmeye çalışmaktadır. Ancak bu geçici bir çözüm yoludur. Segmanlar bir tür bilezik gibidir ve parça fiyatı olarak pahalı değildir. Bazı marka ve modellerin segman atma fiyatları şöyledir.

Motor Segman Değişim Fiyatları 2024
Tofaş Şahin ve Doğan Segman Atma 30.000 Lira
Renault 9 Broadway Segman Atma 30.000 Lira
Fiat 1.3 Multijet Segman Atma 60.000 Lira
Honda Civic 1.6 Benzinli Segman Atma 55.000 Lira
Hyundai Elantra 1.6 Segman Atma 65.000 Lira
Hyundai Era 1.5 CRDi Segman Atma 65.000 Lira
Toyota Corolla 1.6 Segman Atma 55.000 Lira
Peugeot 1.6 Hdi Segman Atma 80.000 Lira
Opel Astra 1.6 Benzinli Segman Atma 60.000 Lira
Renault 1.5 Dci Segman Atma 75.000 Lira
Fiat Egea 1.4 Benzinli Segman Atma 60.000 Lira
Mercedes E Serisi Segman Atma 130.000 Lira
Citroen 1.6 Vti 55.000 Lira

Yukarıda gösterdiğimiz fiyatlar anahtar teslim sağlam bir motor yapımının fiyatlarıdır. Segman değişimini mutlaka işinde usta birisine yaptırmanız gerekmektedir. Böylelikle aracınızın yağ yakmasını emin ellere teslim etmiş olursunuz. Gösterdiğimiz fiyat listesi 2024 yılı için segman değişim fiyatları listesidir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.