Oksijen (Lambda) Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerde bulunan en önemli sensörlerden bir tanesi olan oksijen sensörü ne kadara değişir? Oksijen lambda sensörü fiyatı ne kadar? Oksijen sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için oksijen sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorlarının çalışması için onlarca parçanın bir uyum halinde çalışması gerekir. Motor ve bileşenlerinin çalışmasını kontrol eden bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. Hemen her parça üstünde bulunan sensörler, ilgili parçanın çalışmasını kontrol eder ve ECU’ya bilgi verir. ECU, bu sensörlerden gelen verileri diğer parçaların çalışmasını ayarlamak için kullanır. Motorun en verimli ve performanslı şekilde çalışması için doğru oranda (14:1) hava yakıt karışımı olması gerekir. Eğer bu oran bozulursa motor zengin veya fakir karışımla çalışacağından ciddi sorunlar görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fan Müşürü Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Oksijen (Lambda) Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motordan yanma meydana geldikten sonra egzoz gazı ortaya çıkar. Bu gaz tamamen zehirli gazlardan oluşmaz. İçerisinde bir miktar oksijen bulunur. Egzoz gazı içerisinde bulunan oksijen miktarını ölçen sensöre oksijen sensörü veya diğer adıyla lambda sensörü adı verilmektedir. Sensör gaz içerisinde bulunan oksijen miktarını motorun yakıt dağıtımı ve ateşleme sistemini ayarlamakta kullanır. Bu sebeple oksijen sensörü bir otomobilde bulunabilecek en önemli sensörlerden bir tanesidir. Oksijen sensörü karbüratörlü arabalarda bulunmaz. Bu sebeple aracınızın gösterge ekranın motor arıza lambası varsa oksijen sensörü olduğunu düşünebilirsiniz.

Oksijen Sensörü Arızası Belirtileri

  • Motor arıza ışığı yanar
  • Yakıt tüketimi artar
  • Motor çekişi ve performansı düşer
  • Egzoz emisyon değerleri artış gösterir
  • Zengin karışım nedeniyle egzozdan siyah duman çıkabilir
  • Motor rölantisinde dalgalanma olabilir
  • Rölantide motor stop edebilir
  • Motor zor veya geç çalışabilir
  • Gaz verme sırasında motorda titreme olabilir

Oksijen (Lambda) Sensörü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Oksijen sensörünün yeri egzoz manifoldunun hemen üstünde yer alır. Öncelikle ustanız aracınızı bilgisayara bağlayarak oksijen sensörüyle ilgili kodları verip vermediğini kontrol etmek gerekir. Daha sonra aracınıza marka ve modeline uygun oksijen sensörü almanız gerekmektedir.

Oksijen (Lambda) Sensörü Fiyatıları 2024
Fiat Doblo, Albea ve Palio 1.6 – 1.2 Motortec 1.250 Lira
Toyota Corolla Bosch 1.650 Lira
Honda Civic Bosch 1.775 Lira
Renault Megane ve Fluence Sagem 1.600 Lira
Hyundai i20, Accent Blue ve Elantra Hyundai 2.000 Lira
Ford Focus Hella 1.800 Lira
Opel Astra 1.6 Delphi 1.825 Lira
Volkswagen Polo, Passat ve Golf NGK 2.100 Lira

Oksijen sensörü değiştirilmesi çok zaman alan bir işlem değildir. Ustanız ortalama bir saat içerisinde sensörü rahatlıkla değiştirecektir. İşçilik ücreti olarak ise 500 lira para alacaktır. Sonuç olarak 2024 yılı için lambda (oksijen) sensörü değişim maliyeti 1.750 ile 2.600 lira arasında para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.