Fan Müşürü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi fan müşürü ne kadara değiştirilir? Fan müşürü fiyatları ne kadardır? Fan müşüdü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için fan müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motoru çalıştığı zaman içerisinde bir çok parça harekete geçer. Motor daha çalışmaya başladığı anda içerisinde yanma meydana gelir. Bu yanma sonucu ortaya çıkan basınç aracın hareketi için kullanılırken sıcaklıkta oluşur. Eğer otomobillerde soğutma sistemi olmasaydı aracınızda en fazla bir kaç kilometre yol gidebilirsiniz. Soğutma sistemi ise onlarca parçanın bir araya gelip uyum halinde çalışmasıyla işlemektedir. Soğutma sistemi oldukça fazla bakım gerektiren bir sistemdir.

Fan Müşürü
Fan Müşürü

İlginizi Çekebilir: Debriyaj Müşürü (Sensörü) Ne Kadara Değiştirilir?

Fan Müşürü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motoru soğutmak için su kullanılır. Bu su genelde antifriz adı verilen bir sudur. Motor içerisinde bulunan küçük kanallarda dolaşarak motorun soğumasını sağlar. Fan müşürünün görevini anlamak için soğutma sisteminin nasıl çalıştığını bilmek çok iyi olacaktır. Motor suyu sıcaklığı 90 derece civarına geldiği zaman termostat açılır ve devirdaim pompası tarafından sıcak su hortumlar yardımıyla radyatöre gönderilir. Radyatör bakır veya alüminyum maddeden yapılmıştır. Her iki metalin ortak özelliği soğuğu ve sıcağı çabuk iletmesidir. Radyatöre gelen su soğutulduktan sonra tekrar motora gönderilir. Ancak radyatör o kadar ısınır ki bir fan tarafından çevresinde oluşan sıcaklığı oradan uzaklaştırılması gerekir. Fan her zaman çalışmaz. Bunun için radyatör suyu sıcaklığının belirli bir noktaya gelmesi gerekir. Normalde otomobiller fan açmak için suyun sıcaklığının 90° civarına gelmesini bekler. İşte bu suyun sıcaklığını ölçen sensöre fan müşürü adı verilir.

Not: Fan müşürünün diğer adı radyatör suyu sıcaklık sensörü olarak geçmektedir.

Fan Müşürü Arızası Belirtileri Nelerdir?

  • Aracın fan motorunun çalışmaması
  • Hararet göstergesinin yükselmesi
  • Arabanın hararet yapması sebebiyle su kaynatması
  • Hararet nedeniyle üst kapak contasının yanması

Fan Müşürü Ne Kadara Değişir? Müşürü Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Fan müşürünün yeri radyatörün alt tarafında bulunmaktadır. Küçük bir parçadır ve bir tür su sıcaklığını ölçen termometredir. Değişimi çok basit olan bu parçaya iki adet kablo gelir. Bunlar soketlerinden çıkartıldıktan sonra yeni fan müşürü yerine takılır. Ancak daha öncesinde aracınıza uygun fan müşürünü almanız gerekmektedir.

Fan Müşürü Fiyatları 2024
Tofaş Şahin ve Doğan 220 Lira
Renault 9 Broadway 250 Lira
Lada Samara ve Vega 200 Lira
Opel Astra ve Vectra 350 Lira
Honda Civic 320 Lira
Toyota Corolla 325 Lira
Rover 400 Lira
Renault Clio ve Megane 375 Lira
Fiat Albea ve Siena 275 Lira
Ford Focus 350 Lira
Volkswagen Golf ve Passat 400 Lira
Mazda 3 450 Lira
Skoda Favorit ve Felicia 325 Lira

Fan müşürü değiştirilmesi yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Fan müşürü değişimi işçilik ücreti olarak 200 lira alınmaktadır. Ancak değişimi sırasında antifriz akacağı için yenisini almanız gerekir. Maliyete antifriz parasını da eklemeniz gerekmektedir. Kısaca 2024 yılı için fan müşürü değişim maliyeti 400 ile 1.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.