Debriyaj Müşürü (Sensörü) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobil aktarma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan debriyaj sensörü ne kadara değişir? debriyaj müşürü fiyatları ne kadardır? Debriyaj müşürü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için debriyaj müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yeni nesil araçlarda hareket eden her parça bir sensör ile kontrol edilmektedir. Ayrıca araçlar motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi tarafından yönetilir. ECU’nun otomobilde bulunan her parçadan bilgi almasını sağlamak için sensörler kullanılır. Bu sensörler bağlı olduğu parça veya işleyiş hakkında ECU‘ya bilgi verir. Müşür adı da verilen bu sensörler daha çok 1996 model ve üstü araçlarda yer alır. Debriyaj sistemi ise aracın aktarma sisteminin parçasıdır. Debriyaj pedalından başlayan sistem vites değişimine kadar devam eder. Sürücü vites değiştirmek için debriyaja bastığı anda sistem devreye girer.

Debriyaj Şalteri
Debriyaj Şalteri

İlginizi Çekebilir: Baskı Balata Değişimi Ne Kadar?

Debriyaj Müşürü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Manuel vitesli araçlarda bulunan debriyaj müşürünün görevi debriyaj pedalının konumu hakkında bilgi vermektedir. Debriyaj sensörünün yeri debriyaj pedalının hemen altında yer alır. Yaylı bir mekanizma arasında yer alan müşürün üstünde bulunan düğme siz pedala bastığınızda aşağı doğru itilir. Böylelikle devre tamamlanmış olur. Debriyaj müşürü arıza yaptığı zaman aracınız hareket etmeyebilir. Debriyajın konumu ECU şunları belirlemek için kullanır.

Debriyaj Müşürü Görevi

  • Kalkışlar motoru kontrol etmek ve yakıtı ayarlama
  • Vites geçişlerini kolaylaştırmak
  • Debriyaja basınca yakıtı dağıtımı ayarlamak
  • Varsa hız sabitleyiciyi devreden çıkartmak
  • Motorun kalkışta titremesini engellemek

Debriyaj Müşürü Arızası Belirtileri

  • Hız sabitleyicinin çalışmaması
  • Motor arıza ışığının yanması
  • Aracın vites geçişlerinde sarsıntı
  • Vites değiştirirken stop etme
Debriyaj Müşürü Yeri
Debriyaj Müşürü Yeri

Debriyaj Sensörü Ne Kadara Değişir? Müşür Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Bu parça sanayide debriyaj müşürü şalteri gibi isimlerle satılabilmektedir. Bu yüzden aradığınız parçanın adı farklı olabilir. Ancak ne olursa olsun hepsi aynı işlemi yapmaktadır. Debriyaj müşürünün yeri pedalın hemen üstünde yer alan demir kolun arkasında yer alır. Değiştirilmesi çok zor bir işlem değildir. Debriyaj müşürü fiyatı 250 ile 750 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise en fazla 500 lira işçilik ücreti karşılığında kolaylıkla değiştirecektir. Sonuç olarak 2024 yılı için debriyaj müşürü (şalteri) değişimi maliyeti 750 ile 1.250 lira arasında değişen bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.