Mazot Pompası Tamiri Ne Kadar? Tamir Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Dizel motorlu araçlarda bulunan önemli bir parça olan mazot pompası ne kadara tamir edilir? Mazot pompası sökme ve takma dahil tamir fiyatı ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için mazot pompası tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Dizel araçların kullandığı yakıt tipine mazot adı verilir. Dizel motorlar benzinli motorlara göre çok daha farklı çalışır. Çünkü yüksek sıkıştırma oranına sahiptirler. Dizel motorlarda bir ateşleme sistemi bulunmaz. Bunun yerine ısıma sistemiyle motorun çalışması sağlanır. Bugün hemen her markanın dizel motorları vardır.  Markaların Kullandığı dizel motor isimleri şöyledir.

İlginizi Çekebilir: Dizel Yakıt Enjektörü Tamir Fiyatı Ne Kadar?

Markaların Dizel Motor İsimleri Kısaltmaları

 • Fiat: Multijet
 • Audi: TDI
 • BMW: D (Dizel)
 • Dacia: dCi
 • Ford: TDCi
 • Hyundai: CRDi
 • Opel: CDTi
 • Peugeot – Citroen: HDi
 • Renault: 1.5 dCi
 • Skoda: TDI
 • Volkswagen: TDI
Mazot Pompası
Mazot Pompası

Mazot Pompası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mazot pompasının temel olarak görevi aracın arkasında bulunan yakıt deposundan mazotu alarak motorun yanma odasına kadar götürmektir. Bu kadar basit bir iş olmasına rağmen mazot pompası çok karmaşık bir yapıdadır. Araçlarda iki çeşit mazot pompası kullanılmıştır.

Mekanik Mazot Pompası: Çalışması için gücünü eksantrik milinden almaktadır ve bir kayış ile bile bağlıdır. Daha çok turbosuz eski dizel araçlarda bulunur. Kayış tahrikli olan bu pompa kısa ömürlüdür. Eski 1.9 motorlu dizel araçlarda genelde bu mekanik mazot pompası kullanılır. Kara dizel araçların çabuk motor yemesinin en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Kayış tahrikli olması motorun zor çalışmasına neden olmaktadır.

Elektrikli Mazot Pompası: Yeni nesil dizel motorlu araçlarda bulunan mazot pompasıdır. Aküden gelen elektrikle çalışmaktadır. Tahrik kayışı olmadığı için daha uzun ömürlüdür. Ayrıca çok sessiz çalışmaktadır. Ömrü mekanik pompalara göre 5 kat daha fazladır. Araçlarda daha yüksek performans alınabilmesi sağlar. Yüksek basınçlara daha dayanıklı mazot pompasıdır.

Mazot pompası nasıl çalışır diye soracak olursa. Aracınızın kontağını akü açılacak kadar çevirdiğinizde pompaya elektrik gider. Pompa bu sırada depodan aldığı mazotu enjektörlere kadar basınçlandırır. Mazot pompası otomobiller 2 ile 5 bar arasında basınç üretmektedir. Marşa motor çalıştırılmak üzere basıldığında enjektörlerde bekleyen yakıt basınç ile motor içerisine püskürtülür.

Mazot Pompası Tamiri
Mazot Pompası Tamiri

Mazot Pompası Tamir Fiyatı Ne Kadar? 2024 Yılı İçin Fiyatlar

Mazot pompası arıza yaptığı zaman değiştirmek yerine tamir yolu seçilir. Çünkü mazot pompası fiyatları çok pahalıdır. Bugün ortalama bir dizel motorlu aracın mazot pompası 20 bin lira gibi paradan başlamaktadır. Bu sebeple tamir edilmesi çok daha mantıklıdır. Eğer mazot pompası tamiri yaptıracaksanız, sanayilerde dizel pompa ve enjektör yazan iş yerlerine gitmelisiniz. Tamir fiyatı ise marka ve modele göre değişiklik göstermektedir.

Mazot Pompası Tamir Fiyatları 2024
Audi 2.0 Tdi 11.000 Lira
Audi 1.6 TDI 9.000 Lira
Fiat 1.3 Multijet 6.250 Lira
Renaut 1.5 Dci 7.000 Lira
Opel Astra 1.6 CTDi 7.500 Lira
Opel Corsa 1.7 CDTi 8.250 Lira
Megane 1.5 dCi 7.000 Lira
Volkswagen Passat 2.0 TDI 11.000 Lira
Citroen C4 1.6 Hdi 9.500 Lira
Peugeot 308 Hdi 9.500 Lira
Fiat Fiorino 1.3 Multijet 6.250 Lira
Ford Focus 1.6 TDCi 7.800 Lira

Mazot pompası tamiri ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız detaylı bir işçilik sonrası 2-3 günlük bir süre içerisinde rahatlıkta tamirini yapacaktır. Mazot pompası tamir edilmeden önce olduğu yerden sökülür. Usta bir yere sabitleyerek pompayı söker ve arızanın kaynağını belirler. Mazot pompası arızası genelde içinde bulunan basınç pistonlarından kaynaklanmaktadır. Yukarıda saydığımız mazot pompası tamir fiyatlarına işçilik ücreti dahildir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.