Şanzıman Yağı Değişimi Ne Kadar? Yağ Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Aktarma organı olan şanzımanın yağ değişimi ne kadar tutar? Şanzıman yağı fiyatları ne kadar? Şanzıman yağı değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için şanzıman yağı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin aktarma sistemine şanzıman ve vites adı verilir. Her otomobilde muhakkak bir şanzıman bulunur. Çünkü motorun gücünü dişliler yardımıyla beygir gücüne dönüştüren sisteme şanzıman adı verilmektedir. Şanzıman çalışma prensibi şu şekildedir. Pistonlar yukarı aşağı hareket ettikçe altta bulunan krank milinin çevirmeye başlarlar. Mil, volant aracılığı ile şanzıman dişlilerini çevirir. Vitesin konuma göre büyüklüğü olan dişliler motor tork gücünü beygir gücüne çevirirler. Böylelikle aracınızın çok daha hızlı veya güçlü olması sağlanmış olur. Şanzımandan çıkan aks mili ile gücü tekerlere iletmektedir.

Şanzıman Yağı Değişimi
Şanzıman Yağı Değişimi

 

İlginizi Çekebilir: Yağ Pompası Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Şanzıman Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Şanzıman içerisinde bir çok dişli bulunuyor. Bu dişliler sürekli olarak olarak bir sürtünme halindedir. Fizik kuralları gereği hareket varsa ısınma ve aşınma var demektir. Eğer şanzıman yağı olmasaydı aracınızın vites sitemi kısa sürede ölürdü. Şanzıman yağının görevi dişlileri yağlamak ve aşırı ısınmasını engellemektir. Şanzıman kapalı bir sistem olduğu için dış etkenlere maruz kalmaz. Bu sebeple çok uzun zamanlar dayanabilir. Ancak ne olursa olsun belli bir kullanım süresinden sonra değiştirilmesi gerekiyor. Şanzıman yağının 150-200 bin kilometrede bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı üreticiler ise şanzıman yağının hiçbir zaman değiştirilmemesini tavsiye ediyor.

Şanzıman Yağı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Şanzıman yağının değiştirilmesi için aracınızın lifte kaldırılması gerekir. Otomatik vites ve manuel vites şanzımanlarda şanzıman karteri bulunuyor. Bu aracın tam altında bulunmaktadır. Bir tıpa yardımıyla eski yağ boşaltılır ve yenisi yerine konulur. Ancak bazı araçlarda şanzıman yağı değişimi için şanzımanın sökülmesi gerekebilir. Bu işçilik maliyetini daha artıracaktır. Öncelikle aracına uygun şanzıman yağını almalısınız.

Şanzıman Yağı Fiyatları 2024 (1 Litre)
Mobil ATF LT71141 390 Lira
Lubco 80W-90 385 Lira
Honda CVT Fluid 750 Lira
Motul 75W 80 305 Lira
Liqui Moly GL4+ 75W90 650 Lira
Castrol Syntrans V Fe 75W-80 610 Lira
Total 75W80 Gear 8 450 Lira
Motul Dexron 3 270 Lira
Ravenol DCT / DSG (Volkswagen / Skoda) 540 Lira
Petrol Ofisi 80W-90 550 Lira
Castrol Transmax CVT 510 Lira
Castrol Manual Ep 80W 280 Lira
Elf Tranself NFX SAE 75W (Renault) 400 Lira
Shell Spirax Otomatik Şanzıman Yağı 330 Lira

Aracınıza şanzıman yağı değişimi işçilik ücreti olarak 500 lira para alınmaktadır. Yani 2024 yılı için şanzıman yağı değiştirme maliyeti 780 ile 1.250 lira arasında bir para tutacaktır. Eğer şanzımanın sökülmesi gerekiyorsa işçilik ücretine en az 2000 lira daha eklemeniz gerekmektedir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.