Motor Kulağı (Takozu) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerde önemli bir parça olan motor takozu ne kadara değişir? Motor kulağı fiyatları ne kadardır? Motor takozu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için motor kulağı değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobiller pek çok parçanın bir araya gelmesiyle işlemektedir. Ancak neredeyse tüm bileşenler demirden yapılmıştır. Demir titreşimlerde çok ses çıkarttığı için aralarında ses yalıtımları kullanılması gerekir. Motor ise aracın şasesine motor traversine ve şaseye bağlanmıştır. Bu bağlantı noktasında yalıtım kullanılmasaydı motor sürekli titrediği için arabanın içerisinde durulmazdı. Bu sebeple kauçuk yalıtım malzemeleri kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Üst Kapak Contası Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Motor Kulağı (Takozu) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Otomobil motoru şaseye travers adı verilen parçalarla bağlanmıştır. Ancak bağlantı noktasında içinde kauçuk olan bir malzeme bulunur. Buna motor takozu adı verilmektedir. Motor çalışırken titreşimi azaltmaya ve aracın içine az ses gelmesini sağlar. Böylelikle daha sessiz ve konforlu yolculuk yapmanıza olanak sağlar. Motor kulağı zamanla yıpranır ve kopabilir. Bu durumda motorun hizası bozulacağı için aracınızda ciddi sorunlar oluşmasına neden olacaktır. En kötüsü motor hizası olmadığı için mil kırmalar ve aracın yol tutuşunun düşmesidir.

Motor Takozu Arızası Belirtileri

  • Motor aşırı sallanması ve titremesi
  • Motordan yüksek miktarda ses gelmesi
  • Vites geçişlerinde zorluk yaşanması
  • Kalkış sırasında vurma sesi gelmesi

Motor takozunun koptuğunu fark ederseniz mutlaka en kısa zamanda sorunu çözdürmelisiniz. Çünkü tamir edilmeyen takoz zamanla daha büyük arızalara yol açacaktır.

Motor Takozu Ne Kadara Değişir? Takoz Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Motor takozu motorun her iki yanında da bulunur. Değiştirilmesi sırasında iki tarafından birden değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Motor kulağı değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız aracınızı lifte kaldıracak yaklaşık 2 saat içerisinde takozu değiştirecektir. Ancak daha önce aracınıza uygun motor kulağı almanız gerekiyor.

Motor Kulağı Fiyatları 2024
Tofaş Şahin ve Doğan 300 Lira
Renault 9 Broadway 350 Lira
Lada Samara ve Vega 300 Lira
Toyota Corolla 750 Lira
Honda Civic 800 Lira
Opel Astra 750 Lira
Volkswagen Polo 785 Lira
Volkswagen Passat 900 Lira
BMW 3 Serisi 2.000 Lira
Fiat Albea ve Palio 425 Lira
Renault Clio 450 Lira

Motor kulağı değişimi işçilik ücreti olarak 500 ile 3.000 lira arasında para alınmaktadır. Çünkü bir Tofaş ile BMW’nin motor takozu değişimi aynı işlem değildir. Sonuç olarak 2024 yılı için motor kulağı değişimi maliyeti 800 ile 5.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: Cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.