Rot Kolu (Mili) ve Başı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin yürüyen aksam sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan rot kolu ve rot başı ne kadara değişir? Rot başı ve rot kolu fiyatı ne kadardır? Rot başı ve rot kolu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için rot başı ve rot kolu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobiller hareket ederken tekerlek ve direksiyon sistemi sürüş sırasında yön vermeye yarar. Sadece yön vermek değil, aracın düz bir hizada gitmesini de sağlar. Buna otomobilin yürüyen aksamı adı verilir. Yürüyen aksam parçalarından bazıları amortisörler, yaylar, direksiyon mili, direksiyon kutusu ve rot mili ise araca yön verme sistemi olan direksiyon sisteminin bir parçasıdır.

Rot Mili ve Rot Başı Ne İşe Yarar?

Aracınızla yolda giderken yön değiştirmek istediğinizde direksiyonu çevirirsiniz. Bu sırada direksiyon mili çevirme kuvvetini direksiyon kutusuna iletir. Direksiyon kutusundan çıkan valfe rot mili (rot kolu) bağlıdır. Bu sayede mil hareket eder ve tekerleklerin üstünde bulunan rot başına yön verir. Rot mili ve rot başının birleşme noktasında ses ve titreşim çıkmasın diye kauçuk conta vardır. Eğer aracınızı çukurlarda sert kullanırsanız rot başı ve milinin ömrünü kısaltmış olursunuz. Rot başı ve rot mili arızası belirtileri ise şunlardır.

Rot Kolu ve Rot Başı Arızası Belirtileri

  • Çukurlardan geçişlerde vurma sesi gelmesi
  • Direksiyonu çevirirken tıkırtı sesi gelmesi
  • Aracın sağa veya sola çekmesi
  • Arabanın bir tarafa eğik durması
Rot Mili ve Rot Kolu
Rot Mili ve Rot Kolu

Rot Mili ve Rot Başı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Rot kolu (mili) ve rot başı değişmeden önce aracınızın arızasının bu parçalardan kaynaklandığını bilmelisiniz. Çünkü benzer arıza belirtileri süspansiyon sisteminden de kaynaklanabilir. Öncelikle aracınıza uygun rot mili ve rot başı almalısınız.

Rot Mili ve Rot Başı Fiyatları 2024
Marka ve Model Rot Kolu Rot Başı
Tofaş 350 TL 250 TL
Hyundai İ20 500 TL 400 TL
Toyota Corolla 600 TL 550 TL
Hyundai Accent 450 TL 350 TL
Fiat Albea ve Palio 400 TL 350 TL
Fiat Egea ve Linea 450 TL 400 TL
Opel Astra 600 TL 500 TL
Honda Civic 650 TL 600 TL
Volkswagen Passat 750 TL 650 TL
Volkwagen Golf ve Polo 600 TL 500 TL
Renault Clio 450 TL 400 TL
Renault Megane 650 TL 550 TL

Yukarıda gösterdiğimiz fiyatlar tek parça için geçerlidir. Aslında değişirken çift taraflı olarak değişmesi daha iyi olacaktır. Rot kolu değişimi işçilik ücreti olarak 400 lira civarında bir para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için rot mili ve rot başı değişim maliyeti 1000 ile 2000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.