Proton 415 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? 415 Kullanıcı Yorumları, İnceleme ve Özellikleri

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un Türkiye’de en çok satılan modeli olan 415 nasıl bir araba ve alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton 415 kullanıcı yorumu, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Proton, bir dönem ülkemizde oldukça fazla ses getirmiş bir markadır. Özellikle Jetpa Holding sayesinde çok meşhur olmuş bir markadır. Ancak Proton’un genel tarihinden bahsetmek gerekiyor. Malezya devleti kendi yerli otomobilini üretmek için teknoloji transferi etmek istiyordu. Görüşmeler sonucunda Japon Mitsubishi ile anlaşma yapıldı. Daha sonra Proton modellerinde Mitsubishi parçaları ve platformu kullanılmaya başladı. Proton 415 ülkemizde 1998 ile 2000 yılları arasında satılmış modeldir. Mitsubishi Lancer platformunda üretimiştir. Ayrıca motor ve şanzımanda Mitsubishi üretimidir. C segmentinde üretilen 415’in hatchback ve sedan kasa tipleri bulunuyor.

Proton 415 Nasıl Bir Araba ve Özellikleri Nelerdir?

C segmenti bir model olan Proton 415, GLi ve GLSi donanım paketleri bulunmaktadır. Bugün parasına göre alabileceğiniz en iyi ve donanımlı araçlar arasındadır. “ABS, klima, sürücü hava yastığı, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunuyor. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak.

1.5 Benzinli: Proton 415’in kaputunun altında 1.5 litre hacimli benzinli motor bulunuyor. Bu motor 87 beygir ve 124 Nm tork güç üretmektedir. Fabrika verilerine göre son hızı 173 km/s olarak ölçülmüştür. LPG ile tam uyumlu bir motor olup, şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. 415, önden çekişli bir arabadır.

Proton 415 Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş gibi arabaları alacak kadar para varken ben daha kaliteli ve donanımlı bir otomobil almak istiyordum. Araştırma yaparken Proton 415 modeli dikkatimi çekti. Biraz araştırma sonucunda temiz bir tanesini aldım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüste sert plastik malzeme kullanılmış. Ancak çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Koltuklarında kumaş döşemeye yer verilmiştir. Arabada her şey mekanik olarak kontrol ediliyor. Bildiğiniz uzak doğu otomobilleri karakterini yansıtıyor. Motor performansı çok güzel. Yüksek devirlerde kullandığınız zaman muhteşem çekiş gücü veriyor. Arabada 4 kişi varken bile yokuşlarda gitmem demiyor. Vites aralıkları çok düşük olduğu için yüksek devirde kullanmak gerekiyor. Bu da aracın yakıt tüketiminin artmasına neden oluyor. Yol tutuşu muhteşem seviyede. Nice sert virajlara yüksek hızlarda girebiliyorum. Kliması gayet güzel ve buz gibi soğutuyor. Frenleri çok güçlü. Ani durmak gerektiğinde bile kısa mesafe içerisinde zorlanmadan durdurabiliyor. Proton 415’in otomatik vitesli olanları asla geri kaçırma yapmıyor. Eski otomatik şanzıman teknolojisine sahip olduğu için vites geçişlerinde hafif sarsıntı var. Motor sesini hafiften içine alıyor. Ama yol sesini almıyor. Alt ses yalıtımı gayet güzel. Arka diz mesafesi ortalama seviyede. Ben 1.80 boyunda olmama rağmen gayet rahat sığıyorum.

Proton 415 Alınır Mı?

Öncelikle herkesin merak ettiği konu olan Proton 415 yedek parçası bulunuyor mu sorusunu cevaplayalım. Ben Ankara’da yaşıyorum ve yedek parça ihtiyacım olduğunda hiç zorlanmadan rahatlıkla bulabiliyorum. Ancak yedek parça fiyatları biraz pahalı. Bu arabanın sıkıntılı yeri kaporta aksam parçalarının zor bulunması. Malesef artık Proton kaporta aksam parçaları gelmediği için hurdacılarda aramak zorunda kalıyorsunuz. İkinci el piyasası çok zayıf. Satmak için çok uğraşmanız gerekiyor. Eğer Proton 415 almak isterseniz mutlaka temiz kullanılmış ve ustalar tarafından fazla kurcalanmamışını aramalısınız. Bence Tofaş almak yerine bu araba ondan kat kat daha iyidir. Hiç değilse can güvenliği daha fazladır. Gönül rahatlığı ile alabileceğiniz bir otomobil.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.