Kilometre Hız Sensörü (Müşürü) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobilin önemli parçalardan bir tanesi olan kilometre hız sensörü değişimi kaç liraya yapılır? Kilometre hız sensörü fiyatları kaç TL?  Kilometre hız sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için kilometre hız sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Her sürücü aracıyla yolda giderken hızının kaç kilometre olduğunu öğrenmek ister. Çünkü aracın hızının bilinmesi sürüşün daha emniyetli olmasını sağlar. Tarih boyunca üretilen tüm araçlarda hız göstergesi bulunmaktadır. Eskiden aracın hızı tekerin dönüş hızıyla ölçülürdü. Ancak gelişen teknoloji ile hız ölçme sistemi de değişti. Bir otomobilin hızının belirlenmesini sağlayan parçaya kilometre hız sensörü (müşürü) adı verilmektedir.

İlginizi Çekebilir: ABS Sensörü Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Not: Günümüzde artık araçlarda kilometre hız sensörü kullanılmamaktadır. Bunun yerine tekerlek hız sensörü mevcuttur. Ancak 10 yaş ve daha üstü modele sahip olan araçların bir çoğunda mevcuttur. 

Kilometre Hız Sensörü (Müşürü) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sanayide hız müşürü olarak bilinen bu parçanın gerçek adı hız sensörüdür. Otomobillerin bir çoğu önden çekişli olmasına rağmen bir kısmı arkadan itişlidir. Bu tür araçlarda hız sensörleri yeri farklıdır. Kilometre hız sensörü yeri önden çekişli araçlarda şanzıman milinin çıkışında yer almaktadır. Arkadan itişli araçlarda ise vites kutusu çıkış mili ile şaftın bağlantı yerinde yer alır. Sonuç olarak ikisi de aynı görevi görür. Bazı araçlarda ise aks mili ile teker yatağı arasındadır. Otomobillerde şanzıman mili ile tekerlere aktarılan döngüsel hız aynıdır. Bu yüzden şanzımanın milinin dönüş hızını ölçmek en sağlı sistemdir. Aracınızın ABS, ESP ve ASR gibi fren ve sürüş sistemleri bu sensöre bağlı olarak çalıştığı için kilometre hız sensörü arıza yaptığı zaman bu sistemler devre dışı kalacaktır.

Kilometre Hız Sensörü (Müşürü) Değişimi Kaç Lira? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerde bu sensör şanzımanın hemen üstünde yer almaktadır. Ustanız değiştirmek için aracı lifte kaldırarak değiştirebilir. Ancak bazı araçlarda şanzıman içinde yer aldığı için şanzımanın sökülmesi gerekebilir. Bu da işçilik ücretini değiştirecektir. Öncelikle aracınıza uygun hız müşürü almak zorundasınız.

Kilometre Hız Sensörü Fiyatları Kaç TL 2024
Model Marka Fiyat
Ford Focus 1 ve 2 Fomoco 1050 Lira
Opel Astra G Topran 675 Lira
Toyota Corolla Wenner 650 Lira
Honda Civic 1.6 CEY 700 Lira
Renault Megane ve Clio Mais 600 Lira
Renault Kango Sagemfrans 650 Lira
Volkswagen Polo, Golf ve Passat Valeo 710 Lira
Fiat Albea, Linea, Palio Sagem 500 Lira

Kilometre hız sensörü değişimi için işçilik ücreti 500 ile 2.000 lira arasında para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için kilometre hız sensörünü değiştirmenin maliyeti 900 ile 5000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.