Honda Legend Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları, İnceleme ve Test Sürüşü

Dünyanın en büyük Japon otomobil markalarından bir tanesi olan Honda’nın Legend modeli nasıl bir araba ve alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Honda Legend kullanıcı yorumu, test sürüşü, inceleme ve teknik özelliklerine yer vereceğiz.

Japon otomobil üreticisi Honda, her kullanıcı grubuna hitap edecek modeller üretmektedir. Amerika’da en çok modelleri satılan markalardan bir tanesidir. Sırf Amerikan pazarı için modeller üretmektedir. Honda Legend modeli bunlardan bir tanesidir. F segmenti bir otomobil olan Legend her ne kadar Amerikan pazarı için üretilmiş olsa da Türkiye ve Avrupa pazarında da bir dönem satılmıştır. Aslında Legend üretimi ilk olarak 1980 yılında başlamış olup günümüze kadar hala sıfır olarak üretilmektedir.

Honda Legend Arka ve Yandan Görünümü
Honda Legend Arka ve Yandan Görünümü

Honda Legend Nasıl Bir Araba ve Özellikleri Nelerdir?

Honda Legend lüks yani F segmenti bir modeldir. Uzun yıllar bir çok ülkede makam arabası olarak kullanılmıştır. Otomobil teknolojisinin geldiği son noktalardan bir tanesidir. Türkiye’de 1982 ile 2007 yıları arasında satılmıştır. Daha çok 1997 yılında getirilmiştir. Ancak gümrük girişli olarak pek çok Legend Türkiye pazarına girmiştir. 1997 modelinde “ABS, ESP, 6 hava yastığı, ısıtmalı elektrikli koltuklar, dijital klima, hız sabitleyici ve dijital multimedya ekranı” gibi özellikleri bulunuyor.

Türkiye’de 6 silindirli yani V6 3.5 litre hacimli benzinli motor ile satılmıştır. Bu motor 205 beygir ve 297 Nm tork gibi muhteşem bir güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 15, şehir dışında 9 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması fabrika verilerine göre 9.1 saniye kadardır. Maksimum hızı ise 214 km/s olarak ölçülmüştür.

Honda Legend Kullanıcı Yorumu

Hayatım boyunca her zaman safkan bir Amerikan otomobili almak istiyordum. Ancak Türkiye’de Amerikan markaları satılmadığı için Amerikan pazarı için üretilmiş bir modeli almak daha mantıklı diye düşündüm. Bu yüzden 2007 model bir Honda Legend aldım. Daha arabanın içine oturduğumda kalitesini hemen hissettim. Bir otomobil nasıl bu kadar kaliteli olabilir diye düşündüm. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde maun kaplamaya yer verilmiş. Koltuklarında hakiki kuzu derisi döşemeler kullanılmış. İçine oturduğunuzda sanki bir tank kullanıyormuş hissi veriyor. Kaportasına şöyle vurduğunuzda betona vuruyormuş gibi hissediyorsunuz. İçinin genişliği muhteşem seviyede. Arka diz mesafesi o kadar geniş ki ayaklarınızın önüne bir kişi daha oturabilir. Motor performansı çok güzel. Daha çalıştırdığınız anda V6 motorun o aslan gibi kükremesini duyuyorsunuz. Otomatik şanzımanı biraz sarsıntılı olsa da motorun gücünü muhteşem iletiyor. Uzun yolda sanki uçak yolcuğu yapıyormuş gibi hissettiriyor. 200 km/s hıza hiç zorlanmadan çıkıyor. Frenleri çok güçlü ve ani fren yapma sırasında kısa mesafede güvenli bir şekilde arabayı durduruyor. Boyutları çok büyük otomobil olduğu için park ederken sorun yaşayabiliyorsunuz. Çoğu yerde tek kişilik arabaların yerine sığmıyor.

Honda Legend İçi
Honda Legend İçi

Honda Legend Alınır Mı?

Honda tüm dünyada kalitesini kanıtlamış bir markadır. Amerikan pazarı için ürettiği model olan Legend her ne kadar kaliteli ve donanımlı olsa da Türkiye için alınmayacak arabalar sınıfında. Çünkü ne yedek parçasını bulabiliyorsunuz ne de ustasını. Arabayı yaptırmak için çoğu zaman günlerce parça arıyorsunuz. Ne kadar çok özellik o kadar çok arıza demek olduğu için Honda Legend için bence maceraya girmenin hiç anlamı yok.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.