Dizel Enjektör Temizliği Fiyatı ve Enjektör Temizleme İşçilik Ücreti 2024

Dizel motorların en önemli ve pahalı parçalarından bir tanesi olan dizel yakıt enjektörü temizliği ne kadar? 2024 yılı için dizel enjektör temizleme fiyatı ne kadar sorularına yanıt arayacağız.

Dizel motorlar benzinli motorlara göre çok daha karmaşık çalışırlar. Yakıt deposundan gelen mazot önce filtreye gelir. Burada temizlendikten sonra enjektörlere gönderilir. Bu sırada motor içerisinde sıkışan havanın sıcaklığı artar. Isınan havaya enjektörler tarafından yakıt püskürtülür ve tutuşma sağlanır. Dizel yakıt enjektörleri motorun çalışmasında en önemli rolü oynarlar. Ayrıca yüksek basınç altında çalışırlar.

Enjektör Temizleme Makinesi
Enjektör Temizleme Makinesi

İlginizi Çekebilir: Dizel Yakıt Enjektörü Tamir Fiyatı

Dizel Yakıt Enjektörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mazot pompası yakıtı belirli bir basınç altında gönderir. Yakıt enjektörlerde sıkışır. Pistonlar yukarı doğru kalkarken enjektörlerde yanma odasına yakıt püskürtür. Böylelikle dizel motor çalışmış olur. Dizel motorlarda yakıt enjektörlerinin elektrik devresi vardır ve motor kontrol ünitesine (ECU) sürekli olarak bilgi verirler. ECU, enjektörlerin ne miktarda yakıt göndereceğini ayarlayan bilgisayar sistemidir. Enjektörler yakıt sisteminin en önemli parçasıdır. Pahalı oldukları için her zaman bakım gerektirmektedir.

Yakıt enjektörleri zamanla tıkanabilir. Çünkü mazot içerisinde her zaman bir miktar tortu ve kir vardır. Enjektör uçları çok ince olduğu için enjektörlerin tıkanmasına neden olabilir. Bu durumda aracınızda bir takım belirtiler meydana gelir.

Tıkalı Yakıt Enjektörü Belirtileri

  • Motorun sabahları zor çalışması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun sesli ve titreşimli çalışması
  • Motor performansının düşmesi
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Enjektör kenarlarından yakıt sızıntısı

Yakıt Enjektörü Temizlik Fiyatı Ne Kadar?

Aracınızın yakıt enjektörlerinin tıkanmasını engellemek için her zaman kaliteli mazot almaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca her 10 bin kilometrede bir enjektör temizleyici katkı maddesi kullanmanız faydalı olacaktır. Ancak bir şekilde artık açılmayacak şekilde tıkalı ise bir enjektör pompa iş ustasına gitmeniz gerekiyor. Burada aracınızın tıkalı olan enjektörleri tespit edilerek sökülecektir. Ardından bir makineye bağlanarak tıkanma seviyesi belirlenecektir. Eğer gerekiyorsa enjektör pulu değişimi de yapılacaktır. 2024 yılı için bir otomobilin enjektör temizleye maliyeyi 5.000 ile 15.000 lira arasında bir para tutacaktır. Bu paranın değişkenliğinde aracınızın marka ve modeli çok önemlidir. Ayrıca şunu asla unutmayın ki enjektör temizliğini muhakkak işinin ehli bir ustaya yaptırmanız gerekmektedir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.