Debriyaj Teli Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Debriyaj sisteminin bağlantı parçası olan debriyaj teli ne kadardır? Debriyaj teli fiyatları ne kadar? Debriyaj teli işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için debriyaj teli değişimi işçilik ücreti değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin vites değiştirmek için debriyaj sistemine ihtiyacı vardır. Sürücü pedala bastığı zaman pedal altından çıkan bir tel debriyaj çatalı denilen parçayı kendine çeker ve motor ile şanzıman arasındaki bağlantı kesilir. Vites değiştikten sonra pedaldan ayak çekilince bağlantı tekrar sağlanır. Böylelikle kavrama tamamlanmış olur ve aracınızda vites değişimi sorunsuz yerine getirmiş olursunuz. Şanzıman ile pedal arasında bulunan halata debriyaj teli adı verilmektedir. Günümüz araçlarında tel bulunmaz. Bunun yerine hidrolik bir sistem vardır. Ancak eski araçlarda debriyaj teli vardır.

İlginizi Çekebilir: Baskı Balata Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Debriyaj Teli Nedir ve Nasıl Çalışır?

Debriyaj pedalının altında bir klipse bağlı olan bu telin diğer adı debriyaj çatalına uzanmaktadır. Pedal basılı değilken gergin halde bekler. Pedala basıldığı zaman daha gerilir ve çatalı kendine doğru çeker. Bu sırada çatal, rulmanı volandan ayırır ve şanzıman boşa çıkmış olur. Debriyaj teli zamanla esneyebilir veya tamamen kopabilir. Bu durumda aracınızda vites geçişleri sırasında arızalar görebilirsiniz. Hatta tamamen koptuğu zaman debriyaj pedalı boşa çıkar.

Eski Debriyaj Teli Belirtileri

  • Vites değişimlerinde cartlama
  • Debriyaj pedalının çok alttan kavraması
  • Vites kolunun sertleşmesi
  • Debriyaj pedalının zor basılması

Debriyaj Teli Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Debriyaj telini değiştirmek çok zor bir işlem değildir. Ustanız yaklaşık 1-2 saatlik çalışma süresinde rahatlıkla değiştirecektir. Pedalın arkasından ve debriyaj çatalının ucundan teli söker ve yenisi ile değiştirir. Debriyaj teli fiyatları 350 ile 750 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise değişim işçilik ücreti olarak 500 lira civarında bir para talep edecektir. Kısaca 2024 yılı için debriyaj teli değişim maliyeti 850 ile 1250 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.