Debriyaj Çatalı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Manuel şanzımanlı araçlarda bir parça olan debriyaj çatalı değişim fiyatı ne kadar? Debriyaj çatalı fiyatları ne kadardır? Debriyaj çatalı değişimi işçilik ücreti kaç kira? Kısaca 2024 yılı için debriyaj çatalı değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Manuel vitesli otomobillerde debriyaj sistemi bulunur. Sürücü yolda giderken vites değiştirmek için debriyaj pedalına bastığı zaman baskı balata adı verilen parça şanzıman ile motor arasında bağlantıyı keser. Sürücü vites atıp ayağını debriyaj pedalından çektiğinde bağlantı tekrar sağlanır ve ilgili vites dişlisi ile aracın ilerlemesi sağlanır. Debriyaj sistemi aracın istenilen viteste ve hızda gitmesini sağlamak için bulunmaktadır.

Debriyaj Çatalı
Debriyaj Çatalı

İlginizi Çekebilir: Baskı Balata Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Debriyaj Çatalı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Şanzıman motor arasında baskı balata, debriyaj rulmanı ve debriyaj çatalı bulunmaktadır. Bu sisteme debriyaj sistemi adı verilir. Pedala basıldığı zaman çatal rulman ile şanzıman milinin bağlantısı keser. Bu durumda artık vites değişebilir hale gelir. Debriyajdan ayağını çektiği zaman çatal geri eski yerine gelir ve volan ile bağlantı sağlanmış olur. Debriyaj çatalı arıza yaptığı zaman çok belirgin sorunlar ortaya çıkar

Debriyaj Çatalı Arızası Belirtileri

  • Vites değişimlerinde cartlama sesi gelmesi
  • Vites geçişlerine zorluk
  • Vitesin hiç geçmemesi

Debriyaj çatalını tıpkı bir sapana benzetebiliriz. Ancak zaman bu parça zamanla bükülebilir. Bu durumda artık vites değişimlerinde zorluk yaşamaya başlarsınız. Debriyaj çatalı kırıldığı zaman ise kesinlikle artık vites değiştiremez olacaksınız. Bu durumda değiştirilmesi gerekmektedir.

Debriyaj Çatalı Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç Lira? 

Debriyaj çatalını değiştirmek için baskı balatanın sökülmesi ve motor ile şanzımanın birbirinden ayrılması gerekmektedir. Çatal değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız ustanız 1 günlük bir işçilik sonunda rahatlıkla değiştirecektir. Ama öncesinde aracınızın marka ve modeline uygun debriyaj çatalı almak zorundasınız.

Debriyaj Çatalı Fiyatları 2024
Tofaş Şahin, Doğan Debriyaj Çatalı 120 Lira
Renault Clio Debriyaj Çatalı 175 Lira
Peugeot 206 Debriyaj Çatalı 210 Lira
Toyota Corolla Debriyaj Çatalı 250 Lira
Honda Civic Debriyaj Çatalı 275 Lira
Opel Astra Debriyaj Çatalı 275 Lira
Renault 9 Broadway Debriyaj Çatalı 125 Lira
Volkswagen Polo Debriyaj Çatalı 180 Lira
Lada Samara ve Vega Debriyaj Çatalı 130 Lira
Hyundai Era Debriyaj Çatalı 165 Lira

Debriyaj çatalı değiştirmenin en çok para tutan kısmı işçilik ücretidir. Çünkü uzun ve zahmetli bir işlemdir. Ayrıca değişim sırasında aracınızın marka ve modeli işçilik fiyatının değişkenlik göstermesine neden olacaktır. Bu sebeple debriyaj çatalı değişimi işçilik ücreti olarak 2.000 ile 10.000 lira arasında para isteyeceklerdir. 2024 yılı için debriyaj çatalı değişim maliyeti 2.120 ile 10.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.