Alternatör (Şarj Dinamosu) Tamir Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerin elektrik sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan alternatör yani şarj dinamosu tamiri ne kadar? Şarj dinamosu tamiri işçilik ücreti kaç lira? Kısaca 2024 yılı için alternatör tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Araçların çalışması için elektriğe ihtiyacı vardır. Bunun için çok karmaşık oto elektrik bileşenleri mevcuttur. Aracınızı çalıştırmadan önce kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde gösterge ekranında bir çok ışığın yandığını görürsünüz. Bu sırada motor çalışmıyordur. Ama sistemin çalışması için gerekli elektrik aküden sağlanıyordu. Akü bildiğimiz bir pil ve batarya tarzı parçadır. En sağlam ve kaliteli akünün bile elektriği en fazla 2 saat kadar idare eder. Bu yüzden aracınızın elektrik ihtiyacını karşılaması için bir tür jeneratör olan alternatör veya diğer adıyla şarj dinamosu vardır.

İçi sökülmüş Şarj Dinamosu
İçi sökülmüş Şarj dinamosu

İlginizi Çekebilir: Marş Dinamosu Kömürü Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Şarj Dinamosu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motor çalışmadığı süre boyunca aracın aküsü sürekli azalır. Eğer tekrar şarj edilmezse kısa zaman sonra biter ve artık araba elektriksiz kalır. Bunun için gücünü motordan alan alternatör vardır. Alternatör bir ucu krank miline bağlı olan bir kayıştan gücünü alarak dönmeye başlar. Döndükçe birbirine sürten mıknatıs ve bakır elektrik oluşturur. Bu elektrik akünün eksilen voltajını şarj eder. Ayrıca aracın kullandığı tüm elektrik motor çalıştığı süre boyunca şarj dinamosundan elde edilir. Şarj dinamosu sürekli olarak 14 volt civarında elektrik üretir. Ancak sürekli çalıştığı için bir süre sonra arıza yapar. Bu durumda artık Şarj dinamosunun değiştirilmesi gerekmektedir. Şarj dinamosu arızası belirtilerini tespit etmeniz arızayı erken görmenizi sağlar. Çünkü yolda giderken bir anda çalışmayı durdurursa aracınız yolda kalacaktır.

Alternatör Arızası Belirtileri

  • Gösterge panelinde akü lambasının yanması
  • Arabanın bazı elektrikli sistemlerinin çalışmaması (Teyp, ışıklar vb.)
  • Motordan sürtme sesi gelmesi
  • Sürekli sigorta atması
  • Farların gaz verince daha çok aydınlatması rölantide ışığının düşmesi
  • Motorun zor çalışması veya hiç çalışmaması

Şarj Dinamosu (Alternatör) Tamiri Kaç Lira? İşçilik Ücreti 2024

Şarj dinamosu çok pahalı bir parça olduğu için arıza yaptığı tamir edilmesi gerekir. Ancak bu tamir için arızanın ne olduğu belli olmalıdır. Örneğin yanmış alternatör ile kömürü bitmiş şarj dinamosu tamiri maliyeti aynı şeyler değildir. Şarj dinamosu tamiri için öncelikle bir oto elektrikçiye gidip şarj dinamosu voltajını ölçtürmeniz gerekir. arıza tespit edildikten sonra ustanız dinamoyu söker ve parçalar. Daha sonra arızanın kaynağını belirleyip tamir eder. Şarj dinamosu tamir fiyatı 2024 yılı için 2.000 ile 10.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.