Yağ Filtresi Değişimi Ne Kadar? Yağ Filtresi Fiyatları ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin en önemli parçalarından bir tanesi olan yağ filtresi ne kadara değişir? Yağ filtresi fiyatları ne kadar? Yağ filtresi değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için yağ filtresi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorlarının sürekli olarak yağlanmaya ihtiyacı vardır. Çünkü hareket eden parçalar sürtünme nedeniyle aşınırlar. Bu aşınmanın önüne geçmek için motorlarda yağ kullanılır. Motor yağı aracın altında bulunan karterde bulunur ve yağ pompası tarafından sürekli olarak yukarı doğru pompalanır. Böylelikle aracın motor parçalarının yağlanması sağlanmış olur. Yağlama sistemi bir motorun en kusursuz işlemesi gereken sistemdir. Çünkü en ufak arızada motor yağsız kalabileceği için çok büyük arızalara neden olabilir. Bu parçalardan en önemlilerinden bir tanesi yağ filtresidir.

Yeni ve Eski Yağ Filtresi
Yeni ve Eski Yağ Filtresi

İlginizi Çekebilir: Yağ Pompası Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Yağ Filtresi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yağ filtresi motor ile karter arasında yer alır. Karterden gelen yağ kesinlikle bu filtreden geçerek temizlenir. Çünkü motor içerisinde dolaşan yağ çeşitli atıklar barındırır. Bu pisliklerin motor içerisine geçmemesi gerekir. Şayet geçecek olursa motora ciddi zararlar verir. Yağ filtresinin her 10 bin bakımda değiştirilmesi gereklidir. Zaten çok pahalı bir parça olmayan yağ filtresi zamanında değiştirilmezse tıkanabilir. Bu durum aracınızın motorunun yağsız kalmasına neden olabilir. Ayrıca yağ filtresi çok tıkanırsa biriktirdiği kirler motorun içine geçebilir. Bunun için sürekli olarak değiştirilmesi aracınızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Tıkalı ve Kirli Yağ Filtresi Belirtileri

  • Yağ basıncının düşmesine bağlı olarak yağ lambasının yanması
  • Motorun yağsız kalması sebebiyle sesli çalışması
  • Motordan yağ sızıntılarının olması
  • Yağ basıncının sürekli olarak düşük olması

Yağ Filtresi Ne Kadara Değiştirilir? Yağ Filtresi Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

Yağ filtresi normalde her rutin bakımda ustanız tarafından değiştirilir. Zaten yağ değişimlerinde yağ filtresinin de değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak tek yağ filtresini değiştirecekseniz aracınıza uygun yağ filtresini almanız gerekiyor. Bazı marka ve modellerin yağ filtresi fiyatları aşağıdaki gibidir.

Yağ Filtresi Fiyatları 2024
Tofaş Opar 175 Lira
Renault 9 Mais 190 Lira
Lada Samara ve Vega Wunder 200 Lira
Peugeot 307 ve 308 Bosch 300 Lira
Toyota Corolla 1.6 Bosch 300 Lira
Honda Civic Filtron 310 Lira
Volkswagen Polo MANN 280 Lira
Fiat Albea ve Palio Opar 190 Lira
Hyundai i20 ve Accent Era Bosch 300 Lira

Yağ filtresi değişimi normalde bakım sırasında ücretsiz olarak değiştirilir. Ancak tek olarak değiştirmek isterseniz ustasınız en fazla 100 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirecektir. Sonuç olarak 2024 yılı için yağ filtresi değişim maliyeti 275 ile 400 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.