Yağ Basınç Müşürü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Her otomobilde muhakkak bulunan bir parça olan yağ müşürü ne kadara değişir? Yağ basınç sensörü fiyatı ne kadardır? Yağ müşürü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için yağ müşürü (sensörü) değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorlarının çalışması için pistonlar hareket ederler. Bu hareket saniyede onlarca defadır. Yukarı aşağı inip çıkan pistonlar krank milini çevirirler. Ayrıca motorun üst tarafında eksantrik mili ve subaplar bulunmaktadır. Bunlar sürekli olarak sürtünme halinde oldukları için yağlanmaya ihtiyaç duyarlar. Bunun için motorun altında bulunan karterden, yağ pompası yardımıyla yağ motorun her yanına gönderilir. Eğer motor yağı olmasaydı motor bir kaç saniye içerisinde yatak sarardı. Bunun için üreticiler yağlama sistemini kurmuşlardır.

Yağ Basınç Müşürü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yağın motorun üst taraflarına kadar ulaşması için 50-60 psi değerinde bir basınç altında olması gerekir. Bu basıncı oluşturan parça ise yağ pompasıdır. Ancak yağ pompasının basıncı ölçme özelliği yoktur. Bunun yerine eski arabalarda yağ müşürü yeni araçlarda ise yağ basınç sensörü adı verilen elektronik parçalar kullanılmaktadır. Yağ müşürünün görevi motordaki yağın basıncını kontrol etmektir. Eğer aracınızda yağ müşürü bozulursa şunlar olabilir.

Yağ Basınç Müşürü Arızası Belirtileri

  • Gösterge ekranında yağ lambasının yanması (motor çalışırken)
  • Anahtar akü açılacak kadar çevrildiğinde yağ lambasının yanmaması
  • Arabanın çalışmaması (lüks otomobiller)
Yağ Basınç Müşürü
Yağ Basınç Müşürü

Yağ Basınç Müşürü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024 

Yağ basınç sensörü yani yağ müşürünün yeri motor bloğun hemen üstünde yer alır. Bir çakmak kadar büyüklüğü vardır. Aracınızda yağ lambası yanarsa kesinlikle kullanmaktan kaçınmalısınız. Müşür arızasında bir şey olmayabilir. Ancak gerçekten bir yağ basınç düşüklüğü varsa aracınızın motoru ölebilir. Bu yüzden kesinlikle marşa bile basmamalısınız. İlk olarak yapmanız gereken şey aracınızı bilgisayara bağlayarak yağ basınç sensörü arıza kodunu verip vermediğini kontrol etmektir. Daha sonra aracınıza yağ müşürü almalısınız.

Yağ Basınç Sensörü Fiyatları (2024)
Marka ve Model Yağ Müşürü Fiyatı
Tofaş Şahin ve Doğan 300 TL
Renault 9 350 TL
Lada Samara ve Vega 200 TL
Toyota Corolla 700 TL
Honda Civic 750 TL
Volkswagen Passat 650 TL
Volkswagen Golf ve Polo 600 TL
Ford Focus 550 TL
Opel Astra 650 TL
Fiat Albea, Linea, Palio 400 TL
Fiat Egea 500 TL
Mercedes E Serisi 800 TL
BMW 3 Serisi 850 TL
Renault Clio ve Taliant 550 TL
Renault Megane 600 TL

Yağ müşürünü değiştirmek işçilik olarak en basit işlemlerden bir tanesidir. Ustanız 15-20 dakika içerisinde değiştirecektir. Bunun için sanayide şuan için en ucuz işçilik ücreti olan 200 lira civarında bir para alacaklardır. Sonuç olarak 2024 yılı için yağ müşürü değişim maliyeti 400 ile 1.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.