Krank (Volant) Sensörü Değişimi Ne Kadar? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Krank sensörü bir otomobilde bulunan en önemli sensörlerden bir tanesidir. Peki krank sensörü ne kadara değişir? Krank mili sensörü fiyatları ne kadar? Krank sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için krank sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. 

Eskiden otomobillerde her şey mekanik olarak ayarlanırdı. Çünkü bilgisayar sistemleri otomobillere bu kadar eklenmemişti. Ancak gelişen bilgisayar teknolojisi otomobillerin çalışmasını da etkiledi. Günümüz araçlarında motor ve bileşenlerinde bulunan sensörler sürekli olarak çalışmayı kontrol eder. Motor için yer alan ve aracın beyni diye bilinen motor kontrol ünitesi (ECU) sensörlerden gelen verileri analiz ederek, diğer sistemlerin çalışmasını yönetir. ECU sistemi otomobillerde 1996 yılından sonra daha fazla yer almaya başladı. Hatta günümüzde ECM ve PCM adı verilen aracın koltuklarını bile kontrol eden bilgisayar sistemlerine geçilmiştir. Krank sensörü ise araçların motorunun çalışması için çok önemlidir.

Not: Krank sensörünün diğer adı ise Volant sensörüdür. İkisi aynı parçayı ifade eder.

Krank Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızın motoru çalıştıktan sonra pistonlar yukarı aşağı hareket ederek, alt taraflarında bağlı bulunan krank milinin çevirirler. Krank mili aynı zamanda şanzıman milinin çevirir ve sonuç olarak bu güç tekerlere hareket iletir. Krank mili bir otomobil en zor ve ağır şartlarda çalışan milidir. Motorun ürettiği ana güç ve tork bu mile aktarılır. Krank mili pistonların konumu nedeniyle “U” şeklinde girinti ve çıkıntılar içerir. ECU, krank milinin konumunu aracın ateşlemesi ve yakıt sisteminin dağıtılmasında kullanır. Bu yüzden krank konumunun sürekli olarak takip edilmesi gerekir. İşte krank milinin konumunu belirleyip ECU’ya bilgi veren sensöre krank sensörü adı verilir. Volant dişlisi krank mili ile birlikte döner. Bu dişlinin üst noktasında 4 diş gelecek yer düzdür. Sensör her bu düzlüğe geldiğinde krankın konumu belirler.

Krank Sensörü
Krank Sensörü

Krank Sensörü Arızası Belirtileri

  • Motorun Zor Çalışması
  • Motor performansının düşmesi
  • Motorun sesli çalışması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motorun sarsıntılı çalışması

Krank Sensörü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Krank sensörünün yeri bazı araçlarda motorun alt tarafında olurken genelde triger kayış tarafında üstte yer alır. Krank (volant) sensörü değişmeden önce mutlaka aracınızı bilgisayara bağlayarak krank sensörü arıza kodları verip vermediğini kontrol etmelisiniz. Krank sensörü fiyatları ise şu şekildedir.

Krank Sensörü Fiyatları (2024)
Marka ve Model Sensör Fiyatları
Toyota Corolla 200 TL
Honda Civic 200 TL
Volkswagen Passat 220 TL
Volkswagen Golf ve Polo 200 TL
Ford Focus 200 TL
Opel Astra 200 TL
Fiat Albea, Linea, Palio 150 TL
Fiat Egea 175 TL
Mercedes E Serisi 250 TL
BMW 3 Serisi 250 TL
Renault Clio ve Taliant 175 TL
Renault Megane 200 TL

Krank sensörünü değiştirmek zor değildir. Ustanız eski sensörü sökecek ve yerini temizleyecektir. Daha sonra yeni krank sensörünü takarak işini bitirecektir. Krank sensörü değişimi için işçilik ücreti olarak 300 ile 500 lira arasında bir para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için krank sensörü değişim maliyeti 450 ile 750 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.