Subap (Valf) Ayarı Fiyatı Ne Kadar? Sibop Ayarı İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerde en hassas ayarlardan bir tanesi olan subap ayarı ne kadar fiyata yapılır? Subap (valf) ayarı işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için subap ayarı maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. 

Halk arasında sibop adı verilen subaplar yani valfler motorda çok önemli rol oynayan sistemlerdir. Bir pistonun üstünde en az iki tane subap vardır. Bunlar emme ve egzoz subapları olarak ikiye ayrılmaktadır. Çünkü motorun çalışması için yanma odasında yakıtın yanı sıra hava olması gerekir. Ayrıca yanmadan sonra ortaya çıkan gazı dışarı göndermek için yine bir valf gerekir. Bu parçala valf diğer adıyla subap denilir.

Subap Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızın motorunu çalıştırdığınız anda yanma odasına yakıt gönderilir. Ayrıca bu sırada bir miktar hava emilmesi gerekir. Yakıt enjektörlerden gelirken hava motorun üst kapağında bulunan emme subapları tarafından gönderilir. Bu zamandan sonra ateşlenen yakıt yanar ve bir basınç oluşturur. Bu basınç pistonları aşağı iter ve krank milini dönmeye başlar. Yanma sonucunda ortaya çıkan dumana ise egzoz gazı adı verilir. Bu gazın yanma odasından uzaklaştırılması ve yeniden hava emilmesi gerekir. Subaplar doğru oranda açılıp kapanmalıdır. Emme subapları açıkken egzoz subapları kapalıdır. Veya tam tersi durum olmalıdır. Bu ayarı sağlamak için eksantrik mili subapların açılıp kapanmasını sağlar. Subapların yukarı aşağı hareket etmesi için bir lastik ve üstünde yay vardır. Eğer subap ayarı bozulursa aracınızın motorunda ciddi sıkıntılar baş gösterir.

Bozuk Subap Ayarı Belirtileri

  • Motordan metal vurma sesi gelmesi
  • Motor çekişinin düşmesi
  • Motorda tekleme ve gaz yememe
  • Rölantide dalgalanma
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun aşırı titreşimli ve sarsıntılı çalışması

Subap Ayar Fiyatı Ne Kadar? Valf Ayarı İşçilik Ücreti 2024

Ustanız subap ayarı yapmak aracınızın külbütör kapağını sökecektir. Ardından sente çakısı adı verilen bir parça subap boşluklarını kontrol edecektir. Havaya kaldırdığı tekeri çevirmeye başlar. Sonuç olarak aracınızın emme ve egzoz subaplarının ayarını yapar. Sentil çakısı subap ayarında en önemli parçadır. 2024 yılı için subap ayar ücreti 750 ile 1500 lira arasında para tutacaktır. Aracınızın sibop ayarını mutlaka işinin ehli bir ustaya veya servise yaptırmanız gerekmektedir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.