Radyatör Hortumu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Soğutma sisteminin en önemli ekipmanlarından bir tanesi olan radyatör hortumu ne kadara değişir? Radyatör hortumu fiyatları ne kadardır? Radyatör hortumu değişimi işçilik ücreti kaç lira? Kısaca 2024 yılı için radyatör hortumu değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motoru çalışırken içerisinde hava yakıt karışımının yanmasından sonra büyük miktarda sıcaklık ortaya çıkar. Bu sıcaklık eğer müdahale edilmezse çok büyük derecelere çıkar. Bunun için üreticiler motor soğutma sistemini icat etmişlerdir. Motorun çalıştığı süre boyunca ortalama 90° derece sıcaklıkta durması gerekir. Buna ise motor çalışma sıcaklığı adı verilmektedir. Motorun soğutulması için antifriz adı verilen su kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Fan Müşürü Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Radyatör Hortumu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motor çalışırken içerisinde su motordan dışarı çıkmaz. Ancak sıcaklık 90 dereceye geldiği zaman termostat açılır ve suyun soğutulmak üzere radyatöre gönderilmesine izin verir. Suyun sirkülasyon olması için devirdaim pompası kullanılır. Su radyatörde soğutulduktan sonra tekrar motora gider. Ancak radyatör ile motor arasında bir mesafe bulunmaktadır. Bu yüzden suyun taşınması için boruya ihtiyaç vardır. işte bunlara radyatör hortumu veya radyatör borusu adı verilmektedir. Bildiğimiz kauçuk malzemeden yapılan radyatör hortumu sürekli sıcak ve soğuğa maruz kalır. Bu durum zamanla sertleşmesine ve çatlaklar oluşmasına neden olur. Ayrıca bağlantı noktalarındaki kelepçeler hortumu sıktığı için buralardan da sızıntılara neden olabilmektedir. Bazı motor arızaları da hortum patlamasına neden olabilir. Örneğin conta yanması soğutma sisteminde basınç oluşturduğu için hortumun patlamasına neden olabilir. Her ne olursa olsun bu hortum, en ufak bir hasar gördüğünde bile değiştirilmelidir. Eskimiş bir radyatör hortumunu değiştirmemek yolda giderken su sızıntısı nedeniyle aracınızın hararet yapmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Aracınızın radyatör hortumunu sürekli olarak görsel ve elinizle kontrol etmelisiniz. Üzerinde kılcal çatlaklar ve sertleşme fark ettiyseniz muhakkak değiştirmeniz gerekmektedir.

Kötü Radyatör Hortumu
Kötü Radyatör Hortumu

Radyatör Hortumu Değişimi Kaç Lira? Değişim İşçilik Ücreti Kaç TL?

Radyatör hortumu özellikle eski araçlarda çok sık değiştirilen bir parçalardır. Ancak en yeni aracın bile radyatör hortumu ömrü 10 yıl kadardır. Bu süreden sonra muhakkak değiştirilmesi gerekmektedir. Radyatöre gelen üst ve alt olmak üzere iki hortum vardır. Her şeyden önce aracınızın marka ve modeline uygun radyatör hortumu almanız gerekiyor.

  • Opel Astra Radyatör Hortumu: 250 Lira
  • Toyota Corolla Radyatör Hortumu: 275 Lira
  • Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal Radyatör Hortumu: 150 Lira
  • Volkswagen Polo ve Golf Radyatör Hortumu: 300 Lira
  • Honda Civic Radyatör Hortumu: 275 Lira
  • Fiat Palio, Albea ve Siena Radyatör Hortumu: 200 Lira
  • Renault 9 Broadway Radyatör Hortumu: 175 Lira
  • Renault Clio ve Megane Radyatör Hortumu: 250 Lira
  • Volkswagen Passat Radyatör Hortumu: 350 Lira
  • Hyundai i20, Era ve Blue Radyatör Hortumu: 280 Lira

Radyatör hortumu değiştirilmeden önce içerisindeki antifrizli suyun boşaltılması gerekiyor. Ayrıca motordan çıkan suyun tekrar kullanılmaması büyük önem arz ediyor. Bu sebeple değişim sırasında antifriz değiştirmekte gerekir. Antifriz fiyatları 300 lira civarında satılmaktadır. Radyatör hortumu değişimi işçilik ücreti olarak 300 lira civarında para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için radyatör hortumu değişim maliyeti 750 ile 1000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.