Krank Mili (Devir) Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin önemli parçalarından bir tanesi olan krank mili sensörü ne kadara değişir? Krank mili devir sensörü fiyatı ne kadar? Krank mili devir sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2024 yılı için krank mili devir sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobilinizin motorunu çalıştırmak için marşa bastığınız zaman içerisinde bir yanma meydana gelir. Küçük patlamalar oluşan motor yanma odasında oluşan basınç, pistonları aşağı doğru iter. Piston kollarını ise bu itme gücüyle krank mili adı verilen bir çubuğu çevirmeye başlar. Krank milinin dönüşü ise şanzımana aktarılır ve böylelikle aracınızın hareket etmiş olması sağlanır. Krank milinin dönüş hızı aracın devri anlamına gelir.

Krank Mili Sensörü
Krank Mili Sensörü

Krank Mili Devir Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Krank mili dakikada kaç tur dönüyorsa aracınızın motoru o kadar devir yapıyor demektir. Eski araçlarda volan dişlisinin dönüş hızı ölçülürken günümüz araçlarında krank milinin dönüş hızı ölçülmektedir. Bunu ise krank mili konum sensörü adı verilen bir parça yerine getirmektedir. Krank mili ucunda bulunan bir dişlinin üst tarafında iki dişli kadar yer birleşik durumdadır. Krank mili sensörü dişliler dönerken bu üst ölü noktaya gelince ölçüm yapar. Her geçişini bir tur kabul eder ve durumu motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. ECU ise krank mili devir sensöründen gelen verileri motorun yakıt miktarı ve ateşleme zamanlamasında kullanılır. Ayrıca otomatik vitesli araçlarda vites değişim aralıklarının belirlenmesinde kullanır. Krank mili devir sensörü arıza yaptığı zaman bir takım sorunlar ortaya çıkar.

Krank Mili Sensörü Arızası Belirtileri

  • Devir saatinin çalışmaması
  • Otomatik şanzıman vites geçişlerinde sarsıntı veya vites değişim aralıklarının bozulması
  • Arabanın stop etmesi
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Krank mili sensörüyle alakalı olan ” P0335, P0336, P0337, P0338 ve P0339″ hata kodlarından birisini veya bir kaçını vermesi.

Krank Mili Sensörü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

Krank mili motor bloğunun alt tarafında bulunduğu için bu sensör aracınızın altında yer alır. Ustanız önce sorunun krank sensöründen kaynaklandığından emin olmak için aracınızı bilgisayara bağlat ve hangi hata kodlarını verdiğini bulur. Daha sonra aracınızı krikoya veya lifte kaldırarak altında arızalı krank mili sensörünü söker. Yeni krank sensörünü taktıktan sonra işlem tamamlanmış olur. Krank mili sensörü fiyatları 1200 ile 2000 lira arasında değişmektedir. İşçilik ücreti olarak 300 ile 500 lira arasında para istenmektedir. Kısaca 2024 yılı için krank mili sensörü değişim maliyeti 1500 ile 200 lira arasında para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.