Direksiyon Kutusu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin en önemli yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan direksiyon kutusu ne kadara değişir? Direksiyon kutusu fiyatları ne kadar? Direksiyon kutusu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2024 yılı için direksiyon kutusu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin sürüş sırasında en önemli yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan direksiyon kutusu arıza yaptığı zaman belirli arızalara neden olmaktadır. Direksiyon kutusu bir aracın en pahalı bileşenlerinden bir tanesidir. Bu yüzden bakımlarının asla aksatılmaması gerekmektedir. Günümüz otomobillerinde hidrolik direksiyon kutusu yer alırken eski araçlarda hidrolik olmayan yani eski kremayer (dişli ve mekanik) direksiyon kutuları bulunmaktadır.  Direksiyon kutusunun çalışma prensibi karmaşıktır ve çok farklı parçaların bir uyum halinde çalışmasıyla işler hale gelmektedir.

Direksiyon Pompası ve Direksiyon Kutusu
Direksiyon Pompası ve Direksiyon Kutusu

Direksiyon Kutusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızın direksiyon simidi çevirmeye başladığınız zaman bir mil direksiyon açısıyla birlikte dönmeye başlar. Bu dönüş açısı direksiyon kutusu adı verilen dik uzun bir parçaya yönlendirilir. 90’lı model ve daha eskisinde mekanik direksiyon kutusu bulunur. Bu sistem kremayerli sistem adı verilir. Direksiyon mili dişlileri döndürür ve bir mil tekerleri iter. Hidrolik direksiyon sistemlerinde ise direksiyon pompası adı verilen bir motor vardır. Bu motor milin dönüş açısını algılar ve yağı basınçlandırır. Böylelikle çok daha az güç harcayarak direksiyonu çevirebilirsiniz. Direksiyon power sistemi adı verilen hidrolik direksiyonlar artık elektrikli hal almışlardır. Ancak her ne olursa olsun hidrolik direksiyon sistemi eski mekanik direksiyon kutusuna göre çok daha pahalıdır. Aracınızın direksiyon kutusu arızalandığı zaman bir takım belirtiler verecektir.

Direksiyon Kutusu Sökme
Direksiyon Kutusu Sökme

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri

 • Direksiyonun ağırlaşması ve zor dönmesi
 • Direksiyonu çevirirken takılma olması
 • Arabanın bir tarafa çekmesi
 • Direksiyon simidinin düz durmaması
 • Direksiyon hidrolik yağının eksilmesi
 • Direksiyon kutusundan yağ kaçakları olması
 • Aracın rot ayarının sürekli bozulması

Direksiyon Kutusu Tamiri ve Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Direksiyon Kutusu Tamiri: Direksiyon kutusunun arızalandığından eminseniz öncelikle direksiyon kutusu tamiri seçeneğini göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü sıfır direksiyon kutusu fiyatları çok pahalıdır. Bunun için sanayilerde direksiyon tamircisi adı verilen iş yerleri vardır. Ustalar burada direksiyon kutusunu dağıtarak torna yapar. Ayrıca içerisinde bulunan eskimiş contaları ve keçeleri değiştirir. Direksiyon kutusu tamiri sökme ve takma işçilik ücreti dahil 3.000 ile 15.000 lira arasında bir para tutabilir. Bu fiyat değişkenliği sisteminin arızasının ne kadar büyük olduğuna göre değişmektedir.

Direksiyon Kutusu Değişimi: Eğer direksiyon kutusu tamir olamayacak kadar arızalanmışsa bu sefer değiştirmeniz gerekecektir. Bunun için öncelikle aracınızın marka ve modeline uygun direksiyon kutusu almanız gerekmektedir.

Direksiyon Kutusu Tamir Edilirken
Direksiyon Kutusu Tamir Edilirken

Direksiyon Kutusu Fiyatları

 • Tofaş Şahin ve Doğan Mekanik Direksiyon Kutusu: 4.500 Lira
 • Fiat Palio ve Albea Direksiyon Kutusu: 12.500 Lira
 • Toyota Corolla Ae101 Direksiyon Kutusu: 15.000 Lira
 • Ford Focus -C Max -2011-2018 Elektrikli Direksiyon Kutusu: 25.000 Lira
 • Honda Civic Elektrikli Direksiyon Kutusu: 22.000 Lira
 • Renault Clio Hidrolik Direksiyon Kutusu: 11.000 Lira
 • Renault 9 Broadway ve Spiring Direksiyon Kutusu: 5.500 Lira
 • Lada Samara ve Vega Direksiyon Kutusu: 5.000 Lira

Aracınıza uygun direksiyon kutusunu aldıktan sonra ustanız sökme ve takma işçilik ücreti olarak 2500 ile 10.000 lira arasında para alacaktır. Çünkü Tofaş ile Honda’nın direksiyon kutusunu değiştirmek aynı zorlukta değildir. Sonuç olarak 2024 yılı için direksiyon kutusu değişim maliyeti 7.000 ile 35.000 lira arasında para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.