Benzin (Yakıt) Pompası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2024

Otomobillerde yakıt sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan benzin pompası ne kadara değişir? Yakıt pompası fiyatları ne kadardır? Benzin pompası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için yakıt pompası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motorunun çalışması için yanma odasında hava yakıt karışımının olması gerekir. Hava direk motor kaputunun altından temin edilir. Yakıt deposu ise güvenlik nedeniyle aracın arka tarafında bulunur. Bu sebeple bir pompa tarafından aracın ön tarafına yakıtın gönderilmesi gerekmektedir. Aracın benzin deposundan motora kadar gelen bölümüne yakıt hattı adı verilir.

Benzin Pompası Motoru
Benzin Pompası Motoru

Benzin Pompası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Otomobillerin yakıt deposunda bulunan yakıt, pompa tarafından emilerek önce yakıt filtresine gönderilir. Çünkü içerisinde bulunan tortuların süzülmesi gerekir. Burada enjektörlere ve son olarak yanma odasına gönderilmesi gerekir. Bu bu yolculuk boyunca yakıtın belirli bir basınçta olması gerekmektedir. işte bu basıncı sağlayan parçaya yakıt pompası adı verilir. Yakıt pompası rölanti sırasında 1 psi, en yüksek devirde ise 5 psi basınç oluşturur. Benzin pompasının yeri aracın arka koltuğunun altında yer alır. Küçük bir elektrik motoru ve çeşitli düzeneklerden oluşmaktadır.  Yakıt pompası aracınızın motoru çalıştığı süre boyunca çalışmaktadır. Hatta kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde gelen hafif uğultu sesi benzin pompasının devreye girmesinden kaynaklanmaktadır.

Benzin Pompası Değişimi
Benzin Pompası Değişimi

Benzin Pompası Arıza Belirtileri

  • Arabanın motorunun hiç çalışmaması
  • Eksik yakıt sebebiyle motor performansının düşmesi
  • Motorda tekleme meydana gelmesi
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motor tekleme ve silkeleme
Benzin (Yakıt) Pompası Komple
Benzin (Yakıt) Pompası Komple

Benzin Pompası Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Benzin pompasının değişimi için aracınızın marka ve modelinden iyi anlayan bir ustadan yardım almanız gerekmektedir. Daha sonra ustanız aracınızın eskimiş benzin pompasını sökerek yenisini takacaktır. Benzin pompası motoru fiyatı 750 ile 5000 lira arasında değişmektedir. Bu aracınızın marka ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Ustanız ise değişimi için işçilik ücreti olarak 500 lira isteyecektir. Kısaca 2024 yılı için aracınızın benzin pompası değişim maliyeti 1250 ile 5.500 lira arasında değişecektir. Ancak bu sadece motor fiyatıdır. Eğer benzin pompasını komple değiştirmek isterseniz parça fiyatı olarak 3.000 ile 20.000 lira arasında parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.